Radno i socijalno pravo, Jan 01, 2009, page 114
Етелка Корпич-Хорват, Дарја Сенчур Печек, Заштита личности радника у радном законодавству Словеније, Радно и социјално право, стр. 83-110, ХТП (1/ 2009)
Можемо да установимо да словеначки правни поредак у вези са заштитом достојанства прати европски правни поредак, иако још недовољно уређује психичко насиље на послу у основном закону о безбедности и здрављу на раду. Одредбе ЗДР-а и ЗЈУ-а, које се односе на узнемиравање и малтретирање на послу, и кршења приватности и личности, битно ће обликовати теорија и судска пракса, која тек настаје. Област заштите личних података је законски одговарајуће уређена, а на остваривање тог уређења у пракси битно утиче Повереник за информације својим одлукама и необавезним мишљењима. Већи проблем представљају друге области приватности радника на радном месту (као на пример надзор коришћења комуникационих средстава), где ће судска пракса тек морати да створи стандарде допустивог односно недопустивог задирања послодавца.
РЕЗИМЕ
Заштита личности и приватности, као и достојанства радника као слабије стране у радном односу, актуелни су у свим модерним друштвима. Између послодавца, који жели да о раднику (односно кандидату) сазна што више и да га у што већој мери надзире, и радника, који жели што већи део приватне сфере да сачува за себе, постоји изразита супротстављеност интереса. Законодавство мора, при одређивању граница допустивог задирања у приватну сферу радника, да пронађе одговарајућу равнотежу између тих интереса. Осим тога, законодавство мора радника, као слабију страну уговорног односа, да штити и од недопустивих задирања у његово достојанство, као што су сексуално и друго узнемиравање и све чешћи тоббте (малтретирање).
Словеначко радно законодавство је при уређивању разматраних питања углавном пратило међународне документе и документе ЕУ, а подлога се може пронаћи и у Уставу Републике Словеније.
У Закону о радним односима (ЗДР) опште је одређена обавеза заштите радникове личности и приватности. Та општа одредба конкретизована је уређењем заштите достојанства радника на раду (члан 45.) и заштите личних података радника (члан 46.).
Послодавац је дужан да достојанство радника штити тако, да обезбеди радно окружење, у коме нити један радник неће бити испостављен сексуалном или другом узнемиравању или малтретирању од стране послодавца, претпостављених или сарадника. Поступци или
108