Radno i socijalno pravo, Jan 01, 2009, page 135

Борисав Чолић, Забрана дискриминације и поступци заштите у случају њеног настанка, Радно и социјално право, стр. 127-138, ХШ (17 2009)

Наша држава је постала чланица Савета Европе 3. априла 2003. год. Том приликом је потписана веома значајна по садржини Европска конвенција за заштиту људских права и основних слобода, која је ступила на снагу 3. марта 2004. год.

Забрана дискриминације предвиђена је чланом 14 Европске конвенције и Протоколом бр. 12 уз Конвенцију, који је ступио на снагу 1. априла 2005. год.

Држава Србија се Протоколом бр. 12 обавезала, да свако право које њени закони гарантују се остварује без дискриминације по било ком основу.

Заштита против дискриминације је једна од основних обавеза Републике Србије у процесу стабилизације и придруживања Европској унији.

Закон о раду и забрана дискриминиације

Према наведеним одредбама забрањена је непосредна и посредна дискриминација лица које траже запослење, као и запослених, с обзиром на пол, рођење, језик, расу, боју коже, старост, трудноћу, здравствено стање, односно инвалидитет, националну припадност, вероисповест, брачни статус, породичне обавезе, сексуално опредељење, политичко и друго уверење, социјално порекло, имовинско стање, чланство у политичким организацијама, синдикатима или неко друго лично својство (чл. 18 Закона о раду).

Забрана дискриминације према Закону о раду

Закон о раду одређује да је непосредна дискриминација, свако поступање узроковано неким од основа из члана 18 Закона, којим се лице које тражи запослење као и запослени, ставља у неповољнији положај у односу на друго лице у истој или сличној ситуацији.

Како произлази из одредаба поменутог члана 18 општа здравствена способност у новом Закону о раду, није прописана као услов за заснивање радног односа.

Закон одређује да је дискриминација посебно забрањена у односу на: 1. услове за запошљавање и избор кандидата за обављање одређеног посла, 2. услове рада и сва права из радног односа, 3. образовање, оспособљавање и усавршавање, 4. напредовање на послу, 5. отказ уговора о раду.

129