Radno i socijalno pravo, Jan 01, 2009, page 152

Велизар Голубовић, Права из инвалидског осигурања у државама сукцесорима СФРЈ, Радно и социјално право, стр. 139-154, ХТИ (1/ 2009)

ран умањеном радном времену. Тако за рад са половином радног времена накнада износи 50% припадајуће инвалидске пензије, док за рад са 7 часова дневно свега 12,5% инвалидске пензије. Износ пензије се повећава за 40% ако запослени остане без посла независно од своје воље или без своје кривице, односно износ пензије се смањује за 30% уколико је остао без посла својом вољом или кривицом. (члан 93. ЗПИЗ РО)

Инвалиди друге категорије са навршених 50 година старости имају право да раде на другом радном месту уз надокнаду у висини од 20% припадајуће инвалидске пензије. Уколико су били незапослени у моменту утврђивања права, имају право на 60% инвалидске пензије, а ако су остали без посла независно од своје воље или кривице, остваруJy 80% инвалидске пензије. Такође, инвалиди треће категорије чија је радна способност смањена на мање од 50% имају право да раде на другом радном месту уз надокнаду у висини од 25% припадајуће инвалидске пензије. Уколико су били незапослени у моменту утврђивања права, имају право на 40% инвалидске пензије, а ако су остали без посла независно од своје воље или кривице, остварују 60% инвалидске пензије. За случај да су остали без посла својом вољом или кривицом, ови инвалиди остварују надокнаду у висини 25%, односно 20% инвалидске пензије. (члан 94. ЗПИЗ РО)

За разлику од Словеније, у ентитетима БиХ накнаде по основу преостале радне способности, као и трошкове преквалификације или доквалификације сноси послодавац. Накнада зараде за време преквалификације запосленог пада на терет послодавца.

Преостала радна способност дефинисана је у Републици Српској као преостала способност за други посао и означава смањену способност за рад, која постоји када осигураник са радним напором који не угрожава његово здравствено стање може, са или без преквалификације или доквалификације, да ради на другом радном месту са пуним радним временом." Промењена радна способност у Федерацији БиХ постоји када осигураник може да ради пуно радно време на другим пословима који одговарају његовим телесним и психофизичким способностима, са или без преквалификације или доквалификације“

Преостала радна способност постоји када осигураник није способан за обављање свог посла, али је способан да обавља друге посло-

7 Члан 91. Закона о пензијском и инвалидском осигурању Републике Српске, Службени гласник 106/2005 (пречишћен текст) 20/2005.

8 Члан 22. Закона о пензијском и инвалидском осигурању Федерације Босне и Херцеговине, Службене новине 29/1998...73/2005,.

146