Radno i socijalno pravo

Велизар Голубовић, Права из инвалидског осигурања у државама сукцесорима СФРЈ, Радно и социјално право, стр. 139-154, ХШ (17 2009)

на исти начин ценити радна способност хирурга, возача аутобуса или свештеника.“

Оваква дефиниција опште неспособности захтева постојање професионалне неспособности за рад, као нужне допуне општој неспособности за рад, јер само она може решити огромну празнину насталу применом опште неспособности за било који посао. Стога се изостанак професионалне неспособности за рад мора оценити као велики недостатак инвалидског осигурања у Србији и Црној Гори.

Степени инвалидности

Општа дефиниција инвалидности подразумева, дакле, потпуни губитак радне способности, за разлику од делимичне инвалидности која представља у одређеном степену смањену радну способност.

У Словенији су задржана два степена инвалидности – друга и трећа категорија – из система инвалидског осигурања бивше Југославије, при чему је њихов садржај делимично измењен. Делимична, од носно преостала радна способност подразумева способност за обављање других послова у пуном или скраћеном радном времену, са или без професионалне рехабилитације, као и обављање свог посла са скраћеним радним временом. При том друга категорија означава смањену радну способност за обављање свог посла за 50% или више, а трећа категорија постоји ако је осигураникова радна способност за свој посао смањена за мање од 50%, односно ако код осигураника више не постоји способност, са или без професионалне рехабилитације, за рад са пуним радним временом, тако да ради с половином пуног радног времена. (члан 60. ЗПИЗ РО)

Инвалиди друге категорије са навршених 50 година старости са одређеном преосталом радном способношћу за обављање одређених послова са половином пуног радног времена, као и инвалиди треће категорије (који нису способни за рад са пуним радним временом са или без професионалне рехабилитације) имају право по основу преостале радне способности да раде са скраћеним радним временом (не краћим од половине пуног радног времена), при чему остварују накнаду у виду делимичне инвалидске пензије која представља део припадајуће инвалидске пензије (у моменту настанка инвалидности) сразме-

6 Вид.: Spicker Paul. ,,Distinguishing disability and incapacity“, International Social Security Review, Vol. 56 (2), 2003. str. 15-16.

145