Radno i socijalno pravo

Велизар Голубовић, Права из инвалидског осигурања у државама сукцесорима СФРЈ, Радно и социјално право, стр. 139-154, ХШ (1/ 2009)

Словенија професио- преостала рад- | професионална делимична нална на способност, | рехабилитација, ИП, друга и рад са скраћеним 50-12,5% ИП трећа радним временом, | за рад од категорија 4-7Хх дневно, инвалидности увећана за 40% рад на другим ако не ради, пословима 80-20% зависно од категорије инвалидности и радног статуса

ЖИП – инвалидска пензија

#% – контролни преглед је обавезан само када је инвалидност настала пре навршених 45 година живота

Извор: Важећи закони о пензијском и инвалидском осигурању на дан 01.01.2009. године.

С друге стране, главни аргумент против делимичне инвалидске пензије јесте сложеност вештачења, тј. утврђивања делимичне инвалидности, јер она није јасно дефинисана, па је тешко одредити јасну разлику између пуне и делимичне инвалидности.

С обзиром да је потреба за постојањем делимичне инвалидности појачана у условима непостојања професионалне неспособности за рад, то се њено присуство у таквим околностима може оценити оправданим.

Привремена и коначна инвалидност

Све дефиниције опште и потпуне инвалидности полазе од трајне промене здравственог стања које се ни лечењем ни медицинском рехабилитацијом не могу отклонити. Међутим, Србија, Црна Гора, Хрватска и Македонија прописују обавезан контролни преглед (изузимајући само одређени број случајева) после три, односно четири године. Словенија такође прописује обавезан контролни преглед, али само

148