Radno i socijalno pravo

Велизар Голубовић, Права из инвалидског осигурања у државама сукцесорима СФРЈ, Радно и социјално право, стр. 139-154, ХШ (1/ 2009)

четвртина радног века, дотле се у Србији захтевају чак три године осигурања. Још је драстичнија разлика код осигураника млађих од 20 година, где већина држава захтева само постојање осигурања у моменту настанка инвалидности, док Србија захтева једну годину осигурања. Интересантно је да ни земље које су следиле немачки образац одређивања инвалидске пензије нису преузеле привремени карактер инвалидске пензије до испуњења старосне доби за старосну пензију. Такође, нису преузеле ни умањење инвалидске пензије за сваку годину ранијег коришћења пензије у односу на прописану старосну границу. >

Закључак

У свим државама – републикама бивше Југославије извршене су редукције обима права из инвалидског осигурања. Најблаже измене су спроведене у Словенији, као и у ентитетима Босне и Херцеговине где су, са изузетком права на рад скраћеним радним временом, задржана права из система бивше Југославије.

На другој страни, највећа редукција права из инвалидског осигурања спроведена је у Србији где је укинута професионална неспособност за рад, као и сва права по основу преостале радне способности. Парадоксално је да ни у случајевима када су професионална инвалидност и смањена радна способност изазване повредом на раду или професионалном болешћу оне не могу представљати основ за остваривање права из инвалидског осигурања. Преузимање англосаксонског концепта инвалидског осигурања има за циљ да по сваку цену смањи број корисника инвалидске пензије, који је у моменту доношења закона био сразмерно велики.

Такође, у Србији су и најстрожији услови у погледу услова за остваривање права на инвалидску пензију. Ова строгост може се посматрати, као настојање законодавца да путем заоштравања услова за остваривање права на инвалидску пензију надокнади недостатке у спровођењу инвалидског осигурања, нарочито у делу вештачења радне способности. Тако се, уместо обезбеђења одговарајућег статуса лекара вештака који би обезбедио стручно и објективно вештачење, прибегава промени концепта инвалидског осигурања, тако што се уместо

'S Vid.: ISSA i SSA: Social Security Programs Throughout The World, qoctymHo Ha Web site: http//:www.socialsecurity.gov/policy/docs/progdesc/ssptw/2008-2009/europe/gerтапу.рдт (посећено 23.6. 2009).

152