Radno i socijalno pravo
Данило Рончевић, Гарантовање слободе синдикалног удруживања, Радно и социјално право, стр. 155-167, ХТП (17 2009)
Уводне напомене
Право на синдикално удруживање и организовање налази се међу осам основних права човека чијим се питањима бави Међународна организација рада. Слобода удруживања! даје могућност физичким лицима да оснивају удружења и да ступају у удружења која су већ основана.
Слобода синдикалног организовања је део права на слободу удруживања уопште. Циљ овог удруживање јесте заштита права чланова. Појава радничких организација везује се за почетак индустријализације, тј. прелазак са феудалног у капиталистичко друштво. Прве радничке организације биле су углавном тајног карактера, јер су трпеле репресије што од послодаваца, што од саме државе. Одређење државе су чак доносиле законе који су бранили било коју врсту радничког удруживања, као што је то 1800. године урадила Велика Британија. Овај закон су британци повукли 1824. године. 1825. године донет је нови закон, али само за одређене акције које су везане за радно време и плате радника.“
Међутим, Велика Британија је исто тако прва држава која је донела закон о синдикалном удруживању и то 1871. године“, којим се на радничка удружења гледа као на удружења за узајамну помоћ.
Оно што желимо да истакнемо јесте да је увек у време неког од ратова или у време неке економске кризе долазило до великог осипања у чланству синдиката. Тако је нпр. у Великој британији 1920. године број радника учлањених у различите организације износио 8,3 милиона, да би 1933. године, након велике светске економске кризе тај број пао на 4,4 милона. Послодавци су у току кризе почели да смањују плате и да отпуштају раднике. Штрајкови синдиката нису имали никаквог утицаја на ово стање.
Крајем 19. и почетком 20. настају први савези синдиката. Радно право се све више развија, а радничка удружења имају све више утицаја како на националном, тако и на међународном нивоу.
" О историјском развоју и међународним инструментима видети више: Б. Буклијаши А. Билић, 2006, Међународно радно право, Сплит, стр. 63-73.
> George D. H. Cole, Short History of the British Working-Class Movement 1789-1947, Лондон, 1952, стр. 45.
* Panu ce o Trade Union Act-y. R. W. Rideout, Principles Of Labour Law, Jlonzon, 1972, crp. 313.
156