Ratnik

ТАКТИКА АРТИЛЕРИЈЕ 495

Пошто подпоре појачају стрељачки низ тада у међу времену, позадње линије ступају једновремено напред. Чим су водови, који се налазе у саставу прве линије (у четним колонама или у четама са развијеним Фронтом), доспели до стрељачке линије, тада ови одмах ваједно са стрелцима масом јуре напред са што јачим кораком. (ве, док год ватра подпуно не престане, стрелци непрестано јуре напред било у степенима или у редовима пуцајући. Овако они раде све дотле, док не дођу у свезу са трупама које им следују. Трчећи корак, којим се полази кад се намерава да отме положај непријатељев, несме почети одвећ рано (при вежбањима не пре од 150 корака) како се неби безкористно црпила или сатирала сната војника.“

Друга бојница следује за првом одприлике на 800 корака, обично у четним колонама. На случај ако прва бојница застане, дужност је друге да убрза корак и да прву потисне напред.

Трећа бојница иде за другом још на већем одстојању, готова за свави случај. Кад је нужда и она помаже напад напред; али она обично гледа да својим бољим кретањима, осујећава намере противникове, ако ба овај покушавао штогод противу крила предњих бојница.

И тако дејствителни напад, т.ј. сам непосредни насртај на непријатељске положаје, чини се без пуцања све дотле док непријатељ небуде назад из својих положаја прогнат. У овом последњем случају пешадија ће га гонити брзом ватром а не бајонетом. Ако би било потребно предувимати какве мере противу могућих насртаја од стране нових трупа непријатељевих (резерве), које би ишле на то, да поврате већ изгубљену збну, освојено место, итд. тада ће бити дужност предних водова пешадије да

1 По предпису Његовога Височанства, од “10. Новембра 1874.