Ratnik

о о

РАТНИК _

мештених на извесном растојању и међу се повезаних са неколико линија окопа.

Ови отпорни "центри имају ове задаће:

1) Да бочном ватром бране прилазе ка међупросторима; а у случају да их нападач заузме, да га ставе под најјачу бочну — уздужну — ватру;

2) Да спрече нападача, да се по извршеном пробоју шири по фронту положаја.

Да би оба ова задатка испунили, треба да имају срестава: за што јаче фланкирање међупростора и за упорну одбрану на три фронта. Самим овим њиховим задатком опредељују се и места отпорним центрима: да би могли фланкирати прелазе ка међупросторима, треба да су на таквим тачкама одакле је могућно фланкирање, тј на тачкама у неколико истуреним напред и које командују суседним деловима положаја. Пошто овакве тачке имају великог значаја за одбрану положаја, а и обзиром и на задатак упорне самоодбране — то их треба изабрати и уредити на таквим местима, која сама по себи потпомажу упорву одбрану на три фронта.

Погледом на велику важност ових тачака (отпорних центара) нападач ће увек тежити да их подвргне што јачој ватри. Према томе све што је речено раније за распоред и маскирање појединих фортификацијских објеката, треба и код ових тачака што боље применити. Сем тога, треба предузети све мере, да места њихова буду за противника неизвесна (што се постиже у великој мери самим везивањем отпорних центара непрекидном линијом окопа).

Када су на положају припремљени ови отпорни центри, онда нападач заузимањем међупростора долази у веома тежак положај — опкољеног са три стране. Најбољи начин, да се тада нападач из овог међупростора истера, јесте благовремени контра-напад, нарочито са бокова, т. ј. из отпорних центара. Зато је потребно да њихово уређење буде још тако, да допушта прелаз са бокова у контра-напад.

Из напред изложеног види се да утврђени појас, уређен на показани начин:

1) Ствара економију живе снаге;

2) Спречава могућност продора на већој ширини; и

3) Олакшава повратак изгубљених делова положаја.

Облици пољских утврђења у позицијској војни.

1) Окопи, као борбени положаји за предусретање противника ватром.

2) Фланкирајући построји, као ватрена преграда на пра:цу наступања противниксвог.