Ratnik

ПРИЛОГ ЗА ФОРТИФИКАЦИЈУ _ 37

ријском ватром са истог положаја са кога је тучен први појас; т. | да се нападачева артиљерија мора кренути напред, ако се жели извршити напад и на овај други појас. А како је за напад на утврђени положај, уопште, потребно сасредити велику количину артиљерије до највећих калибара, а са овима у везим огромну количину муниције, то промена положаја изискује и дуже време, за које ће се моћи опет предузети одговарајуће мере од стране браниоца, да се пробој осујети. И тако, да би браниочев положај био осигуран од пробоја, треба да има ррипремљена најмање два утврђена појаса, сваки са по три линије окопа, на таком одстојању један од другог, да нападачева артиљерија не може оба појаса тући са истог положаја.

Из овог опет даје се закључити, да је осигуравање разоравања фортификацијских објеката |. утврђеног појаса доста тешко, а покаткад и немогућно, те треба имати у виду могућност продирања нападачеве пешадије на мању или већу дубину првог утврђеног појаса.

Продрев једном у дубину утврђеног појаса, несумњиво је да ће нападач тежити и покушати да се рашири по фронту, дејствујући једним и другим крилом дуж фронта. Сем тога, ако бранилац није био предузео потребне мере за теже заузимање линија окопа првог појаса, те се поједини делови брзо заузимају, — може се још десити да трупе, које заузимају суседне делове оног положаја где је нападач продро, — одступе, напусте своје окопе, из бојазни да не буду нападнуте с бока. Стога положај треба припремити и тако, да се трупе у суседству пробоја могу одупрети и нападу с бока. Зато цео утврђени положај треба поделити на самосталне делове — ошпорне центре, чији делови, управни на правац фронта, а припремљени за што сигурнију одбрану, треба да послуже као преграда, која ће спречити нападача да се по извршеном пробоју по фронту лако рашири.

Овакви самостални делови — отпорни центри — уједно спречавају да се нападачева пешадија, по извршеном пробоју, утврди на заузетом делу браниочевог положаја. Да оваквим организовањем положаја не би била одбранбена линија испрекидана, и тиме дозволила нападачу да се провлачи између појединих отпорних центара, а и да би се места тих самосталних делова — отпорних центара — што боље прикрила од фотографисања из ваздуха, — сједињују се ови делови међу собом са непрекидном линијом окопа, и осигуравају јаким вештачким препрекама, брањеним ватром из фланкирајућих построја. Према томе, утврђени појас треба да се састоји из реда јаких самосталних положаја — тачака (отпорних центара) раз-