Ratnik
48 __РАТНИК
прека, сматра се бодљикава жица. Но обзиром на коље које се за ову употребљује, она не испуњава потпуно најглавнији захтев — невидљивост, а с тога при откривеном постављању не само што је осуђена да буде лако порушена, већ својим распоредом и присутношћу издаје, открива и распоред окопа.
Да би се одговорило овом важном захтеву — невидљивости, мрежу треба тако постављати да се коље не види; или треба дрвено коље заменити другим, мање видљивим каквим ослонцима.
Постављајући мрежу у природним угибима земљишта, постиже се невидљивост места распореда мреже, као и ако их поставимо у варочите ровове; но згодни природви угиби ретко се налазе, а копање ровова захтева доста и времена и радне снаге, јер, да би се препрека могла тући фронталном ватром, ров треба израдити у виду гласије (иначе би се начинио мртви угао испод мреже), а што опет увеличава и његову ширину и отежава маскирање. Зато се овај начин примењује чешће, само за поправљање месних угиба, неравнина, ако су оне недовољно дубоке и по природном рељефу не скривају мрежу потпуно. За постизање захтева невидљивости, боље је средство замена дрвеног коља — таким гвозденим. Ово је нарочита конструкција, која је била у примени и код Немаца и, доцније, код Руса, а свакако и код других ратујућих држава. Добро задовољава постављени захтев невидљивости, а може се постављати и откривено. По јачини много уступа мрежи са дрвеним кољем, али је невидљивост данас много важнија од јачине, јер ма кекве јачине била мрежа, ако је видна, са довољним бројем метака биће порушена.
На случај да се ниједан од наведених начина не може применити, треба маскирати само коље, зашта се корисно може употребити бојадисање коља бојом околног земљишта. Сем тога корисно је да се коље поставља ређе, као што правила прописују. Може се још и смањити висина коља, но тада се препрека лакше савлађује.
Како нападачеве трупе прилазе препрекама расутим стрсјем, то је најбоље тући препреке ватром управном на правац њиховог наступања, т. ј. фланкирањем. Поред свог огромног дејсгва, фланкирајућа ватра погодна је јоши стога, што се сви пролази образовани у препрекама при овоме неизбежно туку, док при фронталној ватри, због немогућности брзог оријентисања, пролази често могу бити и небрањени, Фланкирајућа ватра тако је исто важна и када се препрека не види (ноћу, у магли, диму и т. сл.). Из овога може се извести правило: Препреке треба тако постављати, да буду тучене уздужном ватром, а само у. ретким случајима, при нарочито