Ratnik
%
___-________БРИНОг 58 ФОРТИФРИКАЦИЈУ __- - 51
удара. Следствено, треба израђивати само таква склоништа, која могу да издрже удар и тежих калибара а да не буду порушена, или још и таква која могу да издрже само ударе гранатних парчади и шрапнелских куглица. Израђивати склоништа јача, да издрже ударе пуних зрна пољских топова, у данашње време апсолутно је непрепоручљиво, јер на случај удара зрна тежег калибра биће порушено и затрпаће људе.
Из предњег излагања може се закључити, да склоништа против артиљеријске ватре, у погледу њихова размештаја, треба да одговоре овим главним условима:
1) Да их артиљеријски осматрач не може видети.
2) Да нису изложени удару зрна управљених на друге објекте (природно растурање зрна).
3) Да су удаљена толико од бојне линије, да људство у у њих склоњено може благовремено и сигурно (без губитака) прићи положају и одбити јуриш ватром.
А у погледу на конструкцију:
1) Склоништа треба да су тако израђена, да могу издрдржати удар и по неколико зрна, калибара тежих, који су данас најраспрострањенији у наоружању (данас 15 ст топ дугачак и хаубица).
2) Да би штета, причињена рушењем, била што мања, размера треба да су што мањих, а зато број њихов повећавати.
3) Људство, смештено у склоништима, треба да има могућности да што пре изиђе напоље.
4) Укупна површина склоништа треба да је толика, да може примити у се целу посаду одбране.
Из изложених захтева у 1. и 2. тачки, јасно је, да је незгодно распоређивати склоништа у самим окопима. Једино за приправна одељења, која по природи свога задатка морају увек бити у првој линији, треба склоништа да буду постројена у окопима или у непосредној близини ових. Како од очувања ових приправних одељења много зависи успех одбијања јуриша, то и ова склоништа треба да буду што јача и што боље маскирана. Оваквих склоништа, за приправна одељења, треба да има у окопима свих линија.
За остале војнике, преко броја одређеног за приправна одељења, треба склоништа израдити позади прве линије, што је могуће ближе њој а да ипак не буду изложена ударима, услед природног растурања зрна управљевих на прву линију. Како такви услови приближно морају важити и за другу линију окопа, то излази да ова склоништа треба израђивати у близини друге линије.
Величина приправних одељења одређује се према приликама постојећим (то су: удаљење непријатељевих окопа, ја-
"4