Ratnik

52 | РАТНИК

чина вештачких препрека, и друге). За прву линију треба узимати, као нормалну јачину, '/, целокупне посаде окопа. На случај губитка прве линије и прелаза посаде ове у другу, положај постаје много озбиљнији, осетљивији, па и величина приправног одељења мора бити већа. Услед тога у другој линији оваквих склоништа треба да буде за '/, посаде. На тај начин, под нормалним условима, у склоништима за приправна одељења може се разместити 7/, посаде, а за остатак од '/, посаде треба припремити склоништа иза друге линије.

Склоништа, израђена иза друге линије, треба да буду ве-– зана саобраћајвицама, како међусобно тако и са другом линијом. Саобраћајнице, па и склоништа, треба добро маскирати од угледа из ваздуха.

За батаљонске резерве треба такође израђивати склоништа, која су спојена саобраћајницом удешеном за одбрану, образујући траншеју (окоп) батаљоних резерава.

У случају да се нема ни времена, ни срестава, треба се пре свега постарати, да се израде склоништа за приправно одељење прве линије, а за осталу војску треба тада израдити ма и лака склоништа, у виду дубоких и уских ровова, облика саобраћајнице, снабдевених лаким кровом против парчади и шрапнелских куглица. Оваква склоништа, управо ровови, називају се ћелије (пукоти). Правила за распоређивање ових склоништа, иста су као и код нормалних склоништа, но како је сва њихова снага у невидљивости, то на њихово маскирање мора се обратити нарочита пажња. Најбоље је распоређивати их као делове, мање дужине, изведене из саобраћајница, који спајају прву линију са другом и другу са трећом. Да не буду примећена озго, треба их покрити само лаким кровом по целој дужини.

Замисао израде склоништа од зрна, напуњених бризантним експлозивом, састоји се у томе, да се на правцу путање зрна истакне толико чврста преграда, да се разорно дејство самог пуњења не би могло распростирати и иза те преграде. Разорно дејство пуњења састоји се у ломљењу преграде ударом гасова, који се развију при експлозији. У колико је ближе прегради експлозија, у толико је силнији удар. Стога при построју преграда, треба се увек старати да се тако саграде, да би експлозија зрна била што је могуће даље од носача крова. Према овоме свака преграда треба да има два дела:

| 1) део намењен да издржи удар гасова — стварну преграду, 2) део са наменама: а) да изазове експлозију што је могуће даље од прегргде;