Ratnik, Apr 01, 1921, page 70

ОФАНСИВА ИСТОЧНЕ ВОЈСКЕ _ 65

располагала на Истоку, концем јуна, са приближно 600.000 људи. Распоред разних контингената на фронту био је онакав, какав је означен на приложеном кроки-у М9, ], који показује такође и распоред тешке артиљерије.

Толико о Савезничким Војскама. Шта су оне имале према себи 7

Бугарска Војска беше распоређена од Орфанског залива до Арбаније, где се везиваше са аустријским јединицама Пфланцер Балтин-овим. Она беше подељена у 4 армије: |, 1. и М. армија бугарска и Х!. армија немачка (види кроки).

Све трупе су биле теориски стављене под команду бугарске Врховне команде, која се налазила у Ћустендилу, али у ствари група армија фон Шолц-а, који је био у Скопљу, а“ која обухваташе Х1. немачку армију и 1. бугарску армију, беше независна у тактичком погледу. Она се простираше од планине Беласице до Арбаније, то јест на најважнијем делу непријатељског фронта.

Немачки штабови (Х!. армије, 61. и 62. армијског кора и 302. пешад. дивизије) обухватали су врло озбиљно бугарске јединице; у осталом остале су на целокупном фронту још многобројне немачке јединице кго: 3 батаљона стрелаца, 20 митраљеских одељења, 49 батерија од којих 20 тешких, и много специјалиста (телеграфија, авигатика ит.д)

Ова бугарско-немачка војска, јака од прилике 600.000 људи, беше утврђена најсолиднијим дефанзивним организацијама; она беше ванредно искоришћена у погледу материјала; трупе јој беху дисциплиноване и обучене, но било је неоспорно, да преживљаваху озбиљну моралну кризу. У том предмету треба се разумети: ако је ова војска била заморена ратом; ако је изгледала да је била загрејана са мало полета, она не беше мање чврсто одлучна да храбро брани своје територијалне тековине. Нико од оних, који су се борили против ње, (нико од негдашњих из Источне Војске неће демантовати) није имао ни једног тренутка утисак, да ће бити лако попети јој се на леђа; догађаји су то, у осталом, обилно доказали. Прекинимо, дакле, с тим једанпут за увек, са том бајком о којој сте, можда, слушали, о некој растројеној бугарској војсци, готовој на свако полагање оружја; многобројни другови, пали на пољу части у току петогодишње офанзиве на Балкану, протествују против тог мишљења.

Ш. После ових неопходних увода прелазим на јесењу офанзиву. Прво, како је смишљена и спремљена та офанзива 2

Чим се испољио немачки напад у Француској у марту 1918. год, постало је јасно, да Источна Војска неће моћи неактивно присуствовати тој дивовској борби; њен је задатак

РАТНИК, СВ. 1У.—У. 1921. 5