Ratnik, Apr 01, 1921, page 76

__ОФАНСИВА ИСТОЧНЕ ВОЈСКЕ т!

британске и српске војске ка Софији, док француска Источна Војска има правац ка Нишу (види кроки Н2 3).

Ето, дакле, у целом свом развијању, у сразмери армијских група, те маневарске идеје која се, ствар нечувена, остварила скоро потпуно, са том само разликом при свем том, што је брзина њеног остварења превазишла чак и најоптимистичнија предвиђања.

Сада сте упознати добро са маневром, са циљем; ја сам се задржао на тим тачкама, јер су оне главне. Прећи ћемо на стављање средстава у посао, — период припреме и период извршења.

__ Припрема садржаваше најпре прегруписавање и довођење на место јединица, са задатком одређеним за сваку од њих у плану за маневар. То није био мали посао у земљи без комуникацијских средстава.

Видели сте већ ситугцију у почетку јула (кроки Не 1), када су општа дата за офанзиву била разрађивана. Пренесите се сада на следећи кроки (Н9 2), који је рађен у том истом времену, и који показиваше жељену поделу снага у псгледу напала.

Да се пређе са распореда НЗ 1 на распоред Не 2 требало је да се изврши потпуна преправка.

Смењивања, проширења фронта беху потребна; новоформиране грчке пешадијске дивизије беху уведене, измешане са француским трупама на пасивним секторима, да би се ослободиле обученије трупе. Сви ови покрети мораху се извршивати готово увек сувоземним путевима, при крајње тешким условима које је стварало годишње време, јер железнички путеви беху задржати за пренос материјала.

У то време штабови уткрдише своје планове, и радило се без одлагања на уређивању земљишта за напад — пестављањем на своје место сложеног алата, који захтева велики модерни напад.

У том периоду беше врло тесна сарадња између штабова и мисија француских и српских.

Да би помогли српској Врховној Команди, беху код ње и код њених армија деташовани француски официри из ђенералштаба. Команда над целокупном артиљеријом нападног фронта беше припала ђенералу, команданту гртиљерије команде Савезничких Војсака. Француске мисије посредоваху стално и стављаху српским мисијама на расположење своја средства и своје искуство.

Све је требало створити на фронту централног напада, а требало је видети ту земљу, да би се створила идеја о огромном раду извршеном за време лета 1918. Рељефни план,