Ratnik, Jun 01, 1922, page 92

82 Ратник

којега се на брз и лак начин може подићи и заменити варошка војна болница у пољу. То су делови дрвених барака и шатора са целокупним припадајућим им болничким прибором, намештајем и инвентаром.

Ратна је пракса научила, да систем барака мора бити сасвим провизорног карактера. Бараке имају своју вредност само у том случају ако се могу подићи онда, кад се осећа потреба, т. |. ако се могу подићи брзо, као шатор. Сваки други систем, полусталних и сталних, треба оставити, јер је узалудан и без користи. Примера је код нас пуно за ово. Када се у Нишу, за време најјаче епидемије пегавог тифуса, осетила нужда и потреба за баракама, — онда се приступило зидању полу-сталних 8 барака одмах поред „Ћеле-Куле“. Све су те бараке биле завршене онда када је престала потреба. Оне су биле готове на неколико дана пре наше евакуације Ниша, пред сам улазак Бугара.

Пољске болнице имају на војишту врло важну функцију. За време епидемије та је функција још важнија, јер од добре организације и правилног рада тих установа зависи и размер заразног пламена. Али епидемиолошко искуство наших ратова даје још једну поуку.

За време великих зараза у војсци, када се пламен заразе шири легендарном брзином на све стране, на пољске болнице може пасти такав терет и толики посао, да га оне саме не могу савладати. Ма како идеално биле организоване и снабдевене, ма како исправно функционисале, у таквим неприликама саме пољске болнице не могу одолети бујици заразе. У таквим тренутцима треба имати при руци још помоћних средстава. Треба имати, поред пољских болница, још две установе.

1) Покретне болнице и

2) Војишне покретне апотеке.

Покрешне војишне апотеке, нарочито у таквим приликама, необходна су потреба. Оне морају имати изглед једног добро снабдевеног покретног апотекарског слагалишта, које ће из непосредне близине брзо снабдевати пољске болнице свима санитетским, апотекарским и дезинфекционим средствима. Војишне покретне апотеке: морају бити засебне административне јединице, придодате, у зависности од прилика, којој вишој команди (армији).

Сличну помоћ имају пољске болнице и у тако 38. покретним болницама. То су самосталне резервне армијске јединице које се према потреби упућују и придодају оним пољским болницама, где се укаже потреба.

Покретне болнице по својој организацији и спреми морају имати изглед добро снабдевене сталне војне болнице. Оне су