Ratnik, Jan 01, 1923, page 54
48 РАТНИК
штене што ближе непријатељу и по могућности директно телеграфском мрежом спојене са одбранбеним батеријама и авионским базама, да се транситирањем депеша не губи време. Због авиона мораће се установити више и гушће смештених сигналних станица, него што је то за чисто поморски рат потребно, По потреби појачаће се мрежа ових станица и ведетама на широком мору. У циљу оваких опажања мораће сигналче станице бити опремљене нарочитим акустичким апаратима, да и при мутном времену (магла, ноћ) могу приметити долав авиона.
Од особите је важности у поморском рату, да је в0одство сшално п тачно упућено о раздеоби и кретању неприЈјашељских сила. У следећим ратовима имаће ову задаћу авиони, који ће пораздељени у извиђачке ескадриле морати што чешће рекогносцирати непријатељеву обалу, те помоћу фотографских сиимака или, у хитним случајсвима, помоћу авионских радиостаница саопштавати водству своја опажања. Поједине базе ескадрила мораће бити спојене са водством телеграфом или телефоном. Како је пак ова извиђачка служба авиона ограничена на погодно време, мораће поморске јединице ову задаћу надопунити. |
Немачка команда флоте није доста дуго познавала
поделу и базу енглеских сила, и тек пређу касно св~
знала је, да је „Огапа Ејее!“ (Гренд Флит) узела ЗКара
Нол (Скапафлау) као главну базу. Тога ради изгубили
су Немци многе изгледе на успех одмах на почетку рата
— јер Зсара Ноу није у почетку рата био затво сен ни
мрежама против подморница, ни минама и барикадама,
а ни заштићен батеријама. Неку слику о групацији ен-
глеских сила добило је немачко водство тек након што
се 8 подморница на 11. августа 1914. вратило са крстарења дуж целог Северног мора, — и из осталих рекогносцирања енглеске обале по подморницама.
Двострука задаћа, коју има да изврши водство поморских сила, т. ј. да се бсри са непријатељем и да заштити властиту обалу, онемогућује концентрацију свију сила у једној луци. Успешна одбрана обале је могућа само онда, ако су дело:и флоте, нарочишо лаке јединице, на разна места подељени и то тако, да се исти могу у случају потребе. што брже сакупити на једном месту. Одбраном ратних лука помоћу мина, барикада и запрека за подморнице сужен је излаз ових лука. Ово је такође разлог, ради којег је потребно да се флота подели у више лука, јер би излазак целе флоте кроз један узак излаз трајао предуго времена; наравно, морају све оне луке бити међусобно спојене сигурним телеграфским и телефонским линијама.
Енглеска флота била је тако подељена, да је главни
део флоте лежао у Зсара ЕЈо“, бојни крсташи и брзе