Ratnik, Jan 01, 1923, page 55
ОБАВЕШТАЈНА СЛУЖБА У РАТУ НА МОРУ 49
оклопњаче (баше сшзег заџадгоп 1 5. ђаше заџадгоп) лежали су у Козућ-у (Роситу) а остали делови у Стотапу (Кромарти) и Нагулсћ-у (Харвичу). Немачка флота лежала је у ушћу Емса, Јаде, Везера и Елбе, дочим су лаке једииице биле у Хелголанду.
Овако дислоцирани делови флоте морају се сјединиши у мору, било пре или за време боја. Делови, који возе појединачно, добивају наређења и упуте радиографски, а да се могу у право време и на правом месту сјединити, мораће чешће међусобно саопштавати географску позицију.
Један оваки проблем било је сједињење делова енглеске флоте, којом је командогао адмирал Је!Псое (Џелико), у битци код ЈиПапда (Јутлачда). Овај проблем није био потпуно решен. Адмирал Је сое био је 31. маја 1916. у 14 сати удаљен 70 миља од ескадре бојних крсташа, који су засебно под командом вицеадмирала Веану-а (Бити-г) пловили.
Ова удаљеност била је превелика у моменту, када је Веабу започео битку са немачким ботним крсташима у 15 сати 48 минута. Адмирал Је!Нсое морао је ући тек У 18 сати 16 мин. у битку, у које доба је већ било сумрачно време и Веабу имао великих губитака. Из тог разлога нису Енглези задобили онај одлучни усгех, за који су по својој премоћи имали све предувјете (План |.)
У току једнога рата десиће се чешће, да се поједини делови противничких флота сретну. Успе ли у овом случају једној страни, да нападне противника надмоћном снагом пре него се исти може склонити у луку или са јачим деловима сјединити, моћи ће иста евентуално поништити овај противников део флоте. Да ли ће ово успјети, зависи у првом реду од добре обавештајне службе. Вест с оваком сусретају мора што пре и што прецизније стићи до врховног команданта флоте, да би овај благовремено могао издати потребне диспозиције и дириговати све расположиве силе проти непријатељу. Овом пригодом мораће се настојати, да се непријатељу онемогући узмак и истодобно одаслати извиђачке формације у смеру, одак"е би непријатељу могла доћи појачања — да иста не би ненадано властите одреде пренеразила. Све јединице, које у таквом глучају оперишу против напријатеља. морају бити у сталном споју и увек ориентиране о међусобној позицији.
Обратно може се сличним маневром, помоћу лаких сила, привући неопрезни непријатељ на властите јаке оделе.
Веома занимљив и поучан пример пружа ток окршаја на 28, августа 1914 године код Хелголанда (План 2).
У оно време имала је флотила од 9 дестројера да осигура немачки заљев од ненаданих нападаја Енглеза на немачке базе. Ови дестројери били су у четврт круга пораздељени 25 миља од Хелголанда. Иза ове тиније била
РАТНИК св. !. 1923. 4