Ratnik
92 РАТНИК
У случају повлачења треба рањенике са трбушним повредама, добро смештене, оставити непријатељу, а не евакуисати их.
7. Повреде мокраћне бешике. Код повреда мокраћне бешике поступа се двојако, ако повређени део лежи интрапариетално или су повређени бубрези, треба поступити као код трбушних повреда. Но код екстраперитонеалних повреда бешике и мокраћне цеви због опасности инфилтрације са мокраћом, треба вршити често катетерисање, да се задржана мокраћа испусти. Потом треба евакуисати.
8. Повреде костију, зглобова и великих и меких делова треба чешће превијати, да се избегне инфекција.
9. Код крвављења треба пре евакуације зауставити крв. Не сме се метнути ни привремени ни стални завој, док се крв не заустави. Обично је довољно да се повређени део тела подигне и направи притискивајући завој. Код јаког крвављења то није довољно, већ се мора метнути Есмархова еластична повеска. Рана се може и опшити, крвни судови подвезати или помоћу кљешта прикљештити ивице ране. Код сваког јачег губитка крви треба дати велике количине раствора соли.
10. Гтовреде екстремитета. Ако је који екстремитет откинут и постоји шок или колапс, не сме се никаква операција вршити, већ се једино треба повређени део добро завити. После шока се може операција и на превијалишту вршити, но једино пошто су све мере предузете, да не буде крвављења,
11. Инфекција. Због честе појаве инфекције треба повреде ноге што пре евакуисати, једно због већег надзора и евентуално потребног чишћења приликом појаве путридне инфекције, а друго да превијалишта буду слободна од тих инфекциозних случајева. На завојишту код тешких Инфекција, треба што пре ампутирати, да би се живот спасао.
12. Код повреда где је пројектил остао у телу, исти не чини контраиндикацију за или против евакуације. Једино треба онде где пројектил лежи на каквом већем крвном суду, трахеји ит. д. да се помоћу удлага то место имобилише. Још боље је подвезати крвни суд, и не дирати пројектил.
Ово су принципи по којима је рађено на једном превијалишту дринске дивизије на Солунском фронту. Њих се треба држати приликом решавања, они су општи и за конкретан случај треба изнаћи најзгодније решење, те да се избегне многа штета и спасе многи живот.
Др. Аранђел Стојановић, Санитетски мајор у оставци и рез.