Ratnik
54 РАТНИК
прва противстају непријатељу и служе као једна гвоздена завеса својој пешадији, да би се иста спремила за одбијање против-напада. У одбрани, као и увек, улога борних кола офанзивног је карактера. Борна кола остају у заклону од погледа и дејства непријатељске ватре, да би у оном моменту направила испад који је увек у вези са радом браниочеве пешадије. Припрема и рад су исти као и у нападу.
У гоњењу борна кола се такође веома корисно употребљавају. Формираним гонећим одредима придају се борна кола, која маршују на бескрајном платну, ако гонимо противника под борбом, а ако је противник измакао, те нисмо у ватреном додиру, онда се борна кола товаре на камионе, и као таква се придају гонећим одредима; потим је поступак са њима исти као што смо изнели говорећи о наступном маршу.
Да кажемо сад неколико речи о нападу, који се врши уз припомоћ борних кола за пробој.
Када располажемо и борним колима за пробој, а хоћемо и њих да употребимо, онда се поступа овако:
Још док се није расвануло, крену се борна кола за пробој са својих полазних положаја а у одређеним правцима, крчећи пут не само својој пешадији, већ благодарећи великој моћи рушења, својој масивности и моћи прелажења преко широких ровова, омогућава се пролаз и лаким борним колима, преко земљишта, где ова иначе не би могла проћи. Пробојна борна кола, својом масом оброњавају широке ровове и левке од тешких зрна, те стварају пут лаким борним колима. Руше жице, зидове, плотове, митраљеска гнезда, блиндаже, па чак и артиљеријске ампласмане. Наоружана и топом већег калибра, но што је пољски топ, она, и својом ватром наносе противнику знатне губитке. Њихов је задатак махом, да продру дубоко у непријатељске редове — до линије непријатељске пољске артиљерије и да овој онемогуће дејство против лаких борних кола, која позади наступају.
Бављење на бојишту кола за пробој, мора бити кратког трајања, тако, да кад се расване и непријатељ дође к себи од првог изненађења, да се ова могу већ повући у заклон јер су због своје величине и спорог кретања одлична мета артиљерији.
Из овог кратког расматрања, види се, да су борна кола за пробој, по својој природи намењена за ровоску војну, а да се у поктретној војни могу употребити, кад је борба кристализована на једном месту, те већ по начину вођења ближи се тактици рововске војне.
Са примерима из великога светскога рата приказаћемо каква је била употреба борних кола, какви су резултати доби“