Ratnik
ТАКТИЧКА УПОТРЕБА БОРНИХ КОЛА 53
се борна кола устреме. Тај се знак често пута не види, јер су вође борних кола занете објектом, који је пред њима, уз то ако се даде генерално право пешацима у погледу давања тих знакова, онда ће сваки од њих указивати на она места, која лично њему сметају. С тога је потребно претходно усталити, ко има право и дужност давања знакова те да се горња незгода отклони.
Најподеснији начин везе био би помоћу ручног безжичног телефона. Техника, која је баш пролетос учинила један гигантски корак унапред, успоставивши безжичну телефонску везу између два континента, надамо се, да ће ускоро дати повољне резултате и у погледу ручних безжичних телефона.
Борна кола у нападу — јуришу гађају на циљеве, који се појаве или на циљеве — тачке, које им изгледају сумњиве. Поред тога крилна кола, наоружана митраљезима, врше гађања у циљу неутралисања, какве неприкатељске линије, као што су шуме, ограде, и т. сл. а поред којих пролазе, и где се претпоставља да поменуте објекте поседа непријатељ.
Гађање преко глава сопствених трупа забрањено је.
По правилу борна кола, која су наоружана топом, кад гађају, зауставе се, па по опаљеном метку крећу даље; митраљеским колима правило дозвољава гађање и у кретању.
Због великог трускања при кретању и због тешких услова за нишањење, од борних кола не тражи се велика прецизност у гађању, већ да својом ватром запосле противника и да га натерају у заклон.
Пешадија наступа за борним колима и чим ова заузму какав објекат, пешадија мора бити у стању да га одмах поседне и организује за одбрану или за даљи напад. Ово нарочито подвлачимо, јер у прошлом рату, није био редак случај, да борна кола проломе одбранбене организације непријатељске, створе бреше, дочепају се одређених објеката, а пешадија остане неактивна, услед чега борна кола немајући подобности да терен одрже, морају исти напустити.
Када су борна кола заузела извесну непријатељску линију, н, пр. прву линију непријатељских ровова, и предали је пешадији онда она, ако им је у задатку, продужавају напад на следећи објекат на исти начин као и раније. Ако је пак предвиђено, да на следећи објект напада П-ги ешелон борних кола онда 1-ви ешелон прелази привремено или стално у резерву.
Да се не би борна кола излагала узалудним губитцима по заузећу извесног објекта, а у времену док се пешадија инсталира прикупи и предахне на заузетом положају, она се свију у заклон у најнепосреднијој близини, готова, да сваког момента излете и противстану непријатељским контра-нападима.
У моменту непријатељског против-напада, борна кола играју веома важну улогу: она постављају фронт нату страну и