Slovo o Lapovu

о = = =

Данијела Вулићевић

ДАН БИБЛИОТЕКЕ

Пошто смо од почетка године до Дана библиотеке имали само неколико програма који нису били у онлајн формату, одлучили смо да дан оснивања установе обележимо низом програма које смо распоредили у периоду од 12. до 23. августа. Тиме смо Лаповцима, али и посетиоцима из других градова омогућили да присуствују програмима разноврсног садржаја и успели да испоштујемо епидемиолошке мере, „распоређујући“ публику према интересовањима и могућностима доласка.

Најпре смо 12. августа представили одличну књигу „Зидање амбиса“ (Лагуна, 2021) Бранислава Јанковића. У овом роману познати нишки писац, један од најчитанијих српских аутора у нашој вароши и добитник признања Општине Лапово, приповеда о зидању манастира Високи Дечани, о бурним временима, обичним људима, јаким женама, владарима и великим љубавима. И ово гостовање Бранислава Јанковића завршено је разговором са присутним љубитељима књижевности.

Традиционално, најмлађим посетиоцима смо за овај библиотечки празник уприличили Књижевни сусрет са Урошем Петровићем, овога пута 16. августа. Невероватна Урошева енергија и пениј а: Аност су овај програм учинили незаборавним, а деци омогућили да се забаве и науче како да размишљају.

У сарадњи са Завичајним музејом из Параћина, 17. августа смо организовали представљање публикације „Креативно предузетништво 8: културно наслеђе“ др Христине Микић. О књизи, као и о самом пројекту, значају културног наслеђа и његовој примени у пракси, и о могућностима да се хоби претвори у уносно предузетништво, говориле су вд директора музеја Тијана Пешић и аутор. Чули смо и искуства наших суграђана у овој области. Сви посетиоци су добили примерак књиге. Гест наших гостију је вредан дивљења, као и рад на читавом пројекту који је подржала Амбасада САД у Београду.

Влада Арсић, најчитанији српски писац у Лапову 2020. године, 20. августа је представио свој роман „14:14“ у којем, водећи неколико паралелних прича, говори о великој трагедији и катастрофи која је задесила Смедерево 1941, када је експлозија муниције и наоружања у тврђави разорила град до темеља. Сусрет са Арсићем је и овога пута трајао 90

минута јер је његова интеракција са лаповачком публиком задивљујућа. Трећи број нашег листа представили смо 23. августа. Уредник Данијела Вулићевић је говорила о концепцији „Слова о Лапову“, члановима редакције, рубрикама, плановима за наредне бројеве и одјеку који је наш лист имао, у Лапову, и у библиотекарским круговима. Милица Станковић је присутне упознала са својим текстовима о локалној самоуправи и новом образовном профилу у Средњој школи. Стеван Стефановић је говорио о патријарху Димитрију и друштвеноисторијским приликама у Србији крајем 19. и почетком 20. века. Јако смо задовољни овим програмом и планирамо да на овај начин представимо и наредне бројеве.

И као „бонус“ књижевно вече, јер је „искрсло“, како то већ бива у књижевним круговима у којима се лако склапају договори и пријатељства, 25. августа смо уприличили промоцију романа „Плави гавран“ Срђана Милановића. О овој књизи се свакодневно дебатује на друштвеним мрежама, али пошто аутор живи у Паризу, своје прво представљање имала је у лаповачкој библиотеци. У програму су учествовали: Срђан Серж Милановић, Бошко Протић, писац из Крагујевца и Саша Пилиповић, глумац Књажевско-српског театра.

Водитељ овог, као и осталих програма у оквиру обележавања Дана библиотеке, била је Данијела Вулићевић, директор наше установе, која је током августа на овим манифестацијама поделила награде најактивнијим корисницима у 2020: Мирји Микић, Тари Лазић, Валерији Миладиновић, Софији Прешић, Даници Димић, Милици Глигоријевић, Живадинки Стојадиновић, Сањи Раџић, Ивици Гроздићу, Мирјани Јакшић, Милици Вељковић, Ђурђани Илић, породици Жугић — Марковић и колективу Установе за децу предшколског узраста „Наша младост“; као и награду за освојено прво место на библиотечком Конкусу за избор најлепше љубавне песме поводом Светског дана поезије — Стевану Стефановићу. Фото: Владимир Којанић