Slovo o Lapovu
Данијела Вулићевић
ДА МЛАДОСТ ПОБЕДИ СТАТИСТИКУ
2 По библиотечкој статистици за = позајмицу · монографских публика25 ција, уочљиво је да се у Лапову нај5 више потражује преведена књижевност, 5 два и по пута мање српска књижевност, га а скоро двадесет пута мање публикације 5 из области историје, иначе научне области која је најпопуларнија међу (О члановима Општинске библиотеке с „Слово“. Подаци су поразни, али је су “још суморнији они који показују да = млађе популације не читају историјске књиге. га Повећање броја корисника, посета и т позајмљених књига, комплексна је тема < и изискује добро промишљену стратегију. Као и принцип рада међу библиотекарима познат као „никад не клони духом“.
Виолета Јовичинац Петровић, шеф Матичног одељења Народне библиотеке „Вук Караџић“ из Крагујевца цитирала је моју изјаву са стручног наАзора у новембру 2019. у свом стручном раду „Мали нису мали, само тако изгледају“ (коауторство са Небојшом Цвејићем): „И да имамо све књиге овога света, не значи да би људи похрлили у библиотеку. Уздам се у то да када буду схватили да им је живот са библиотеком и у библиотеци лепши, богатији и бољи - можда се једног дана и лате неке, да прочитају... зато о насушним читаоцима тренутно и не размишљам, као ни о смрти.“
Да бих одагнала црне мисли о статистици насушној, зашла сам међу полице са историјском литературом, узела биографију Гаврила Принципа коју је написао Драго Љубибратовић и погледавши у карту књиге, схватила да је нико није позајмио 50 година, 3 месеца и један дан.
Мој ламент прекинуо је матурант Средње школе у Лапову, један лепо васпитан и насмејани младић који је сваки свој слободан тренутак проводио у библиотеци. Дошао је да се поздрави са својим библиотекаркама јер му се
управо завршава боравак у Лапову.
И како онда један провинцијски библиотекар да клоне духом> Принципову биографију сам позајмила самој себи, биће слободна средином јула, а ви, драги читаоци, уживајте у првом делу одличног текста Стевана Стефановића.
Фото: ђИра:/ | зплитефева.отуј 1 Г. аврило_ Принцип
Стеван Стефановић
ПРИНЦИП
Први дед
Нити је Србија, нити је Гаврило Принцип изазвао Први светски рат.
Ово је важно данас рећи, јер је међу страним, чак и академским круговима, Гаврило Принцип називан терористом, атентатором, убицом, иако је сваком страном историчару јасно да Србији тада није одговарало да уђе у рат. Међу британским историчарима, међу којима предњачи Кристофер Кларк, доминантна је мисао да је управо Краљевина Србија одговорна за рат. Краљевина Србија са једва нешто више од +5 милиона становника, уз то ослабљена и исцрпљена војно и финансијски борбама са Бугарима и Турцима, ушла је у војни сукоб са једном од војно најспособнијих светских царевина која је бројала близу педесет