Slovo o Lapovu
телевизија.
Сваке године је, пре манифестације, организовано литерарно и ликовно такмичење за децу из Основне школе „Светозар Марковић“ на тему Свете Параскеве при којима су вероучитељи доделили
Радомир Лилчић
ЦРКВА ПРЕПОДОБНЕ МАТИ ПАРАСКЕВЕ (МОЖДА НИСТЕ ЗНАЛИ)
Стара црква сазидана је 1827. године са даром од троша од Милоша Обреновића, а освештана 1828. Први јереј био је Лазар Срдиновић. Пре изградње цркве Лаповци су ишли на богослужење у Миљков манастир.
Последња литургија служена је 16/29. маја 1910. године. По народном предању, место за стару цркву изабрао је лично кнез Милош пролазећи једном приликом кроз Лапово. Исто тако по предању, црква је подигнута на имању Милосава Лаповца где је била и стара црква. У 1832. години кнез Милосав Здравковић Ресавац набавио је за Лапово једно звоно од 100 фунти, 380 гроша. Црква у Лапову после ослобођења од Турака ИЦ у тами. Зна се да је 1822. године у Лапову постојао свештеник Лаза. Не зна се да ли је Лапово имало цркву и од када постоји, али је имало свог свештеника који припада парохији оближње цркве.
Акцију за подизање нове цркве повели су 1909. године два лаповачка свештеника — Владимир Ђурковић и Животије Стевановић. Његово високо преосвештенство митрополит српски Димитрије ставио је младим свештеницима на дужност да са грађанима Лапова настоје да се подигне црква. Образован је одбор за изградњу нове цркве.
Пројекат за цркву урадио је архитекта Јован Стојановић из Београда, који је пројектовао и цркву у Младеновцу. Предрачун за изградњу цркве износио је 101999 динара. Расписана је лицитација (Грађанска секција из Крагујевца) и прихваћена је понуда Кузмана Наумовића и Стевана Ђорђевића. Радови на изградњи цркве су почели 7. јуна 1910. Државни надзор поверен је окружном инжењеру Андри Вељковићу, а Црквена општина је надзор поверила архиепископу Јовану Стојановићу. Док је трајала градња, лаповачки свештеници су богослужили у Миљковом манастиру у Марковцу. Црква је освештао на Трнову Петку
23
пригодне награде најбољим учесницима.
вака трибина се завршавала занимљивим разговором присутних са гостима тако да се може рећи да се до сада ова лепа манифестација показала као веома успешна.
1919. године _ митрополит _ српски Димитрије, који је 1870. у Лапову био капелан. Прва света литургија одржана је на Духове 1915.
Технички подаци о Цркви Преподобне мати Параскеве:
- дужина цркве је 24,88 м;
- ширина цркве 14,64 м;
- висина цркве 22,65 м без крста;
- куполе цркве без крстова су висине 70 цм — укупна површина цркве је 146,04 м-
-размак између цркве и звонаре је 10,00м.
Технички подаци о звонари:
- звонара је висока 22,65 м (као и црква);
- дубина темеља је 1,5 м;
- ширина темеља у контакт спојници је 2м;
- пречник звонаре је 3,90 м.
Доласком протојереја Милоја Митровића, који је 1957. изабран за старешину, и уз помоћ црквеног одбора , чији је председник био Божидар Јеленковић, а благајник Радисав Златковић, приступило се изради техничке документације. Пројекат је урадио професор београдског архитектонског факултета Анагностије. Радовима је руководио и извео их Душан Нешић, а надзор је вршио Драга Јовановић „Калајпијин“, ВКВ зидар. Све при евинске радове извели су мајстори из
апова. Једно време радови су обустављени због мањка финансијских средстава. На иницијативу Његовог преосвештенства епископа Валеријана 1971. године организована је акција прикупљања новчаних средстава. Почетком јула 1972. завршени су груби радови на изградњи звонаре. Нова звонара је освештана 11. маја 1975. године.
Радови на везном делу цркве и звонаре извело је предузеће ГИК „| мај“. Одговорни руководилац је била Олга Голубовић, грађевински техничар.
Литертатура:
1. Милановић, Драгољуб; Станковић, Милан. „Лапово“, Лапово: Месна заједница Лапово,1991.
2. „Храм Преподобне Мати Параскеве“, Лапово: Колор Прес, 2019.
# Поједини технички подаци мерени су на лицу места.