Slovo o Lapovu

5 Дан установе, 15. август,

=

Данијела Вулићевић

150 ГОДИНА ОД ОСНИВАЊА ЧИТАОНИЦЕ У ЛАПОВУ

Општинска библиотека „Слово“ је обележила у интервалу од двадесет дана организујући три програма, један за децу и два за одрасле посетиоце. Истовремено, отпочела је обележавање значајног јубилеја 150 година од оснивања Читаонице у Лапову.

Др Милан Станковић у монографији „Лапово“ (1991) наводи да је у Лапову 1872. године основана прва Читаоница. О њеном оснивању је писао начелник среза лепеничког Министарству просвете у свом извештају од 19. марта 1875.

године. Читаоницу је основало Друштво од 70 чланова. Од инвентара је имала „два астала и слику кнеза Милана“. На жалост, након три месеца, Друштво се због неслоге Барона али нам остаје значајан датум од пре једног и по века као зачетак библиотекартва у Лапову, као и могућост да истражимо шта се надаље у овој области у нашем завичају догађало.

Обележавање јубилеја нам је улешшао и поклон породице Лилчић из Лапова. У питању су књиге објављене пре сто година које носе печат из Лапова што отвара врата новим сазнањима о историјату

иблиотекарства у нашој општини.

За Дан библиотеке организовали смо Рођендаоницу, радионицу за све малишане који су са радошћу посећивали наше програме у оквиру „Летовања у библиотеци“. Рођендаоницу је водила Данијела Вулићевић која је са учесницима _ играла – најпопуларније _ игре примењене у летњем програму. Игре су захтевале тимски дух, спретност, добру пажњу и концентрацију, богат речник и

смелост да се наступи пред групом.

Наредни програм је било предавање психијатра Милана Игњатовића „Јунг наспрам Фројда“. О учењу Карла Јунга, Сигмунда Фројда, њиховој сарадњи и пријатељству, али и о сновима, архетиповима, колективом несвесном и различитим приступима психотерапији са психијатром су разговарали Стеван Стефановић и Данијела Вулићевић. У разговор су се укључили и посетиоци са посебним поштовањем и симпатијама према нашем госту из Словачке који је младост провео у Лапову и поделио је са нама мноштво дивних успомена.

Милан Игњатовић је објаво осам књига, једну на енглеском, једну на словачком и шест на матерњем језику. Аутор је преко триста стручних текстова из области психијатрије. Медицински факултет је завршио у Новом Саду, а специјалистичке студије у Словачкој. Радио је у болницама и клиникама у Србији, Словачкој, Енглеској и Чешкој. Пасије су му фотографија и музика — већ четрдесет година свира Би

На крају програма Милан Ињатовић је у нашој читаоници, имајући у виду јубилеј који обележавамо, рекао: „Књиге ишу. Књиге имају душу. Књиге су путоказ.“

Седми број нашег листа представили смо петог септембра. Присутнима се најпре обратила уредник Данијела Вулићевић. Затим је о историјату баточинске библиотеке и њеног огранка у Бадњевцу говорила в.д. директора Народне библиотеке „Вук Караџић“ Ивана Гавриловић Миладиновић. У свом излагању поменула је и огранак у Лапову који је функционисао све до оснивања наше општине. О Гаврилу Принципу, његовом кратком животу и сновима, као и о истоПН приликама у Србији, Босни и

ерцеговини и Аустроугарској тога доба, говорио је Стеван Стефановић. Данијела Вулићевић се осврнула на текст о

ирославу Антићу, објављен у ру-

брици „Великани српске књижевности“. о краја године сви програми лаповачке библиотеке биће организовани у част јубилеја — 150 година од оснивања итаонице у Лапову.

б пне Зорица Мујковић