Slovo o Lapovu
Ивана Гавриловић Миладиновић
СЕОСКА БИБЛИОТЕКА У БАДЊЕВЦУ
Ш део
Генерацијама које похађају основну школу на селу, потребно је понудити квалитетан садржај и пружити им могућност да сами подстичу креативност 5 и практичност у раду, као и проходност са информација које би побољшале живот и рад на селу. Зато је веома важно очување огранка, као центра културних дешавања за сеоску средину и унапређење рада у складу са потребама новог доба. Суочавајући се са осцилацијама у броју корисника, приновљене грађе у оквиру 5 књижног фонда, недостатком лица које #83 обавља послове књижничара, огранак заузима посебно место у животу и раду Бадњевчана.
Офанак у Бадњевцу данас Проблеми са којима се сусрећемо у огранку у Бадњевцу су готово свакодневни. Већ 44 године поменути огранак је користио једну просторију од 40 мг Црквене општине бадњевачке. Проблем мокрог чвора, дотрајалу столарију и санацију крова није било могуће спровести због правно-имовинског питања, јер простор није у власништву Библиотеке. У току зимских месеци, простор се некада загревао уз помоћ пећи на чврсто гориво, што је било једино решење, јер је свакодневно долазило до прекида напајања електричном енергијом. Неколико година уназад користимо грејалице, али се простор не загрева довољно, због Дотрајале столарије. Често се прекида напајање електричном енергијом, посебно ако се укључи више техничких апарата истовремено, због преоптерећења мреже. Тако да се рад свакодневно одвија са сметњама. Више пута дошло је и до паљења грејалица, али већих материјалних штета није било. Фонд библиотеке није био у опасности. Неадекватни услови за рад нису омели намеру баточинске библиотеке да сачува огранак од затварања што доказује и укупан фонд којим овај огранак располаже, а то је 9 497 књига. Огранак има интернет кутак, а до краја године очекујемо и приступ СОВ1583 мрежи,
СТОРИЈУ
БЛИОТЕКЕ КРО
14
што ће додатно повећати интересовање корисника, јер ће фонд бити видљив, а претрага потребне литературе лакша.
Како бисмо побољшали услове рада извршен је закуп учитељског стана од 60 м“, који припада Основној школи „Свети Сава". Прилагођавањем простора за потребе наше установе, биће решени вишедеценијски проблеми са испоруком и коришћењем електричне енергије, загревањем простора у току зимских месеци, као и питањем мокрог чвора. Фонд библиотеке добиће бољи распоред, а корисници више простора за рад. У циљу реконструкције простора, наша установа, конкурисала је за финансијску подршку код Турске развојне агенције ТИКА. Пројекат има велики значај за установу, јер ће омогућити корисницима бољи приступ фонду, више простора за рад, више времена проводеног у Библиотеци, посебно ученицима основне школе, која се налази у близини. То је значајан разлог за ефикасније спровођење стручних послова и унапређење рада у складу са потребама новог доба. Пројекат има значај и на локалном и регионалном нивоу, јер је Библиотека основни центар знања и једина може да понуди библиотечко-информационе садржаје, а своју улогу не може обавити ако је њен рад ометан нестанком струје, интернета, грејања, недостатком простора за фонд и читаоницу.
Тежња за очувањем огранака одувек је постојала, јер је библиотека у сеоској средини центар свих дешавања и активности, укључена у све манифестације под покровитељством Оснивача. У складу са повећањем броја корисника и огранак у Бадњевцу ће ширити спектар својих услуга, сарадњу са установама културе и информисања. Основна тежња је осавремењавање рада у огранку у Бадњевцу, чиме ће функционалност огранака бити повећана, што ће додатно привући већи број корисника.
Закључак Народне књижнице и читаонице у 20. веку извршиле су културни преображај многих села и варошица у нашој земљи. Препорука је била да се у селима отвори књижница са читаоницом, како би се мештани културно просвећивали, окупљали и усвајали нова знања из различитих области. Задатак читаонице је био да код својих чланова развије вољу за читањем, јер је потреба за књигом и образовањем подједнака је и у
граду и у селу.