Slovo o Lapovu
Књижница и читаоница у селу, била је расадник науке и културе. У почетку је била у саставу културно–просветног друштва, основне школе или задруге, финансирана од стране чланова, а касније се развијала у оквиру културних установа, што је био случај и са Народном књижницом и читаоницом у Бадњевцу.
Сагледавајући почетке рада Народне књижнице и читаонице у Бадњевцу, који су са развојем школства захтевали и увећање књижног фонда, мештани су се, схватајући значај образовања и васпитања, борили за њен опстанак и унапређење рада. Захваљујући добровољном залагању мештана и учитеља, књижница се развијала и у тешким годинама, набављајући књиге поклоном, прилагођавајући рад потребама мештана све до формирања огранка 1965. године. У раду огранка у Бадњевцу нарочито можемо истаћи велико залагање Слободана Бабића, који је уређујући и пописујући књижни фонд унапредио рад огранка и укључио мештане у све видове културних дешавања. Развој и ширење огранка наставила је Гордана Братковић, прихватајући све стручне послове које је пратила револуција у развоју интернет мреже. Библиотека је захваљујући информатичкој делатности постала видљива на нивоу државе, па чак и на глобалном, светском нивоу, без обзира на језичке баријере.
Упркос томе што је број корисника смањен последњих година, број услуга је повећан кроз различите активности (радионице, конкурсе и посете аутора за децу) које библиотека организује. Афирмација завичајних писаца један је од приоритета установе у наредном периоду, као и неговање завичајности у огранку у Бадњевцу. Циљ је подизање свести мештана о нашој општини и неговање богате културне баштине, што постижемо кроз одличну сарадњу са Културним центром „Доситеј Обрадовић“, као и кроз сарадњу са установама из области просвете - вртићем, основном и средњом школом, али и кроз сарадњу са библиотекама у окружењу, посебно са Народном библиотеком „Вук Караџић“, која обавља матичну функцију за шумадијски округ, са Општинском библиотеком „Слово“ из Лапова и Народном библиотеком „Радоје Домановић“ из Раче.
У огранку у Бадњевцу ради један радник, који успева да испоштује све
12
захтеве корисника. У наредном периоду, планира се још један радник, за рад са децом и младима (који ће водити радионице, предавања, организовати културне догађаје), јер је интересовање деце и младих за различите активности наше установе велико и – доприноси већој посећености.
Пројекат реконструкције простора огранка у Бадњевцу даје прилику модернијем представљању библиотеке, као места где су могућа окупљања људи различитог интересовања и потреба, у циљу добијања важних информација, остварења добре едукације, културног, социјалног и друштвеног потврђивања. Покренуће велики број културних догађаја са идејом неговања завичајности, очувања вере, традиције и културе шумадијских села и потребе за усавршавањем стеченог знања.
Разне недаће су пратиле рад Библиотеке у Баточини и огранцима, почев од поплава у којима је уништен један део фонда до неадекватних услова за рад у огранцима (проблем инсталација). Ново време је дало могућности да се захваЉујући пројектима створе бољи услови и модернизује рад и у огранцима у којима се чува значајан фонд Библиотеке.
Библиотека је један од темеља културе сваког друштва. Њен циљ је очување културне традиције и неговање лепе речи, као и подизање свести о значају улагања у сопствено знање и информисаност из различитих области.
| Џ| ТЕ ИМ.
| Пасљњ У Фол: Иг вана Г. Пи Н Миладиновић