Slovo o Lapovu

сила: „Борбена група Даунер за први мах остаје непосредно под командом корпуса, води борбу с. од линије Крагујевац – Баточина – Медвеђа са задатком да непријатеља избаци из Лапова и да заузме и држик. 214 ик. 216. Група ће се довођењем нових снага појачати, а крило ће се, вероватно продужити ка западу. Група мора спречити непријатеља да са линије Марковац – Топола продре на ј. у дубину бока армијског корпуса. Командно место Баточина.“

Немачка група „Фишер“ била је потчињена 14. СС-пуку, заједно са групом „Грот“. Налазила се на линији Крагујевац – Баточина – Медвеђа, а командно место је било у Јагодини. Команда Корпуса „Милер“ инсистирала је да се линија према Морави брани по сваку цену, како би значајна железничка линија, ка југу, била што дужеу функцији.

Изградња моста преко Велике Мораве, за пребацивање тешких тенкова и друге ратне технике, завршена је 13. октобра. Немци су дан касније били принуђени да

поново одступе ка Крагујевцу. Тада је коначно стигла слобода у Лапово након три годинеокупације.

Одмах по завршетку борби за ослобођење Лапова, приступило се сахрани погинулих совјетских војника. Колику су жртву поднели војници совјетске Црвене армије, говори и податак да је у Лапову било сахрањено 29 бораца. Решењем Секретаријата за социјалну политику и комунална питања Савезног извршног већа, 20. септембра 1961. године формирана је комисија за подизање костурнице иуређења гробља бораца Црвенеармије у Светозареву (Јагодина). Током четири месеца вршена је ексхумација посмртних остатака црвеноармејаца, палих у борбама октобра и новембра 1944. године. У 222 велика и 56 малих лимених сандука прикупљени су посмртни остаци 1171 припадника Црвене армије, палих у борбама за ослобођење Србије 1944. године. Спомен-костурница свечано је откривена 15. јула 1962. године, а у њој данас почивају и совјетски војници погинули заослобођење Лапова.