Službeni list Srpske književne zadruge

СТРАНА 2.

СРПСКА КЊИЖЕВНА ЗАДРУГА

БРОЈ 1.

који својој Матици Хрватској даје сваке године око 12.000 чланова.

Купљење задругарских улога треба почеши одмах пи улоге што пре послати искључиво благајници Српске Књижевне Задруге. Повереници ван Србије могу, ако им је згодније, улог послати на адресу Задругину и у Земун (Дет, розје гезгапје), али се моле да истога дана о томе известе дописницом управу Задругину у Београду, како улози нс би дуго лежали на земунској пошти.

Експедовање књига вршиће се строго оним редом, којим стигну улози, те се моле повереници и задругари да похитају са слањем улога, ако су ради, да књиге раније добију.

Улози су задругарски ови:

1. Добротвори плаћају сто педесет (150) динара или круна од једном или у три узастопне годишње отплате и добивају за то књиге од дана уписа, па док су год живи.

2. Оснивачи плаћају десеш (10) динари или круна годишње. Ако уплате 20 година узастопце, без прекида, увек на време, преводе се у добротворе, престају даље улагати и добивају књиге, докле су год живи. Ако пропусте жоју годину, па су ради да им се накнадно уважи и она, да им не би пропале све раније уплаћене године, дужни су за ту годину, поред оснивачкога улога, положити још онолико пута по ! динар или 1 круну, колико је година протекло од тога прекида до године накнадне уплате,

3. Улагачи плаћају шест (6) динара или круна годишње, докле су год ради примати Задругина издања.

Сви задругари добивају од повереника признанице на положене улоге, које добротвори и оснивачи треба да чувају непрекидно, а улагачи само док добију књиге онога кола, за које су платили.

Задруга има на своме стоваришту и свих

ранијих кола и продаје посебно |, У, УШ, 1Х и ХУ коло, докле и у колико их још има, (јеру неким недостаје већ по нека свеска) по 10 динара или круна, Х, ХГи ХИ коло по 4 динара или круне, док их још има повише, а остала кола по 6 динара или круна. Сем тога има Задруга још и од посебних издања својих (Забавника, Чика Јова Српској Омладини, Ст. Новаковића Српска Књига, Ђ. М. Станојевића Србија у сликама), као ин распарених свезака редовних издања и продаје их по ценама, означеним у списку издања. Књиге шаље Задруга повереницима и задругарима о своме трошку, само је њихова царина,

где се она плаћа на књиге, укоричене у платно. |

Управа Задругина добро зна, с колико је труда, па често пута и материјалне штете скопчан рад повереника и да њих на посао и за-

узимање око прикупљања задругарских улога креће у првоме реду чиста љубав према српској књизи и Српској Књижевној Задрузи и њену задатку, а да ретко ко од њих мисли и на какву материјалну добит. Али управа сматра да није право, да ти добри људи тај тешки посао раде на штету свога одмора, па неки пут и својих прихода, те је зато задругарска скупштина утврдила Задругиним Правилима, да се повереницима за њихов рад да скромна награда. МИ према томе повереници имају за свој труд и трошкове преписке (по чл. 16. Правила) :

1. од прикупљених и послатих добротворских улога, уплата и доплата два од сто (20);

2. од покупљених и послатих оснивачких и улагачких уплата дванаест од сто (120/5);

8. од прикупљених и послатих новаца за ранија кола (Г—ХУП) двадесет од сто (209/,);

4, од покупљене и послате претплате нареднога „Забавника“ дванаест од сто (129), а од ранијих књига „Забавника“ двадесет од сто (2000);

5. од покупљених и послатих новаца за засебна издања и распарене свеске редовних издања тридесет од сто (30%), од дела која Задруга има у комисион дванаест од сто (129).

Проценат овај моле се повереници да сами задрже при слању улога и новаца за ранија кола и споредна издања, само нека то тачно назначе у обрачуну.

Поред тога повереници имају право на Задругино скупштинско признање и избор за добротвора, ако за три године скупе 156, а за о година 250 задругара. ·

Књиге за себе, ако их желе имати, повереници морају плаћати као и сви задругари, морају се дакле и сами уписати за задругаре. То је лепше и за поверенике, јер тако постају и они чланови Задругини, а и за Задругу, јер не мора водити посебни рачун о бесплатни“ повереничким комплетима. |

Молећи још једном поверенике и задругаре да пожуре са слањем улога и да настану да се у Задругино коло ухвати све већи број српских синова и кћери, шаљемо свима искрен | српски поздрав и захвалност на одзиву.

10: августа 1909. год.

у Београду. Председник

Благајник Српске Књижевне Задруге

Х. Лилер Ст. Новаковић Тајник Потпредседник

Драг. Костић Ср. Ј. Стојковић

Чланови : А. Ј. Стевановић, Ант. Пантовић, Борив. Ј. Поповић, Драг. М. Јанковић, Жив. Ј. Јуришић, Јаша М. Продановић, Јер. Живановић, Јов. Скерлић, Мирко М. Поповић, Павле Поповић, Др. Св. М. Марковић.

же