Spomenica dvadesetpetogodišnjice srpskih državnih železnica : od 3. septembra 1884 do 3. septembra 1909. god.
1
„Потписани у име својих дотичних влада. сагласили су се у следенем; =
1. Влада Аустро-Угарска обвезује се, да у року од три године дана веже своју железничку мрежу са сриском мрежом у Београду. Са своје стране, влада српска обвезује се, да построји, веже и ексилоатира у сагласности с одлукама Конгреса пројектиране железничке пруге, које ће се пружати ка старој граници Србије код Алексинца с једне стране од Белова а са друге од пута (Солунско-Митровачког. Она се у исто доба обвезује да построји савезну пругу између Београда и Ниша и да оствари њену експлоатацију.
Послови око постројења ових разних пруга морају бити окончани у року од три године. |
(Обе владе настаће заједнички, да се осигура у овом истом року постројење и веза са савезним пругама бу: гарским и отоманским.
Постројење и експлоатација ових пруга биће једнообразни, а правила (регуламенти) на то односећа се, мораће у колико је могуће подударати се са онима, која су у сили на великим пругама између Аустро-Угарске као и напругама пређашње Румелије.
У овој цељи установиће се у Бечу одмах по закључењу мира једна комисија састављена од изасланика Аустро-Угарске, Србије, Турске и Бугарске, којој ће бити задатак с једне стране да изради конвенције између више поменутих држава у цељи, дасе изврше погодбе (стипулације) које претходе, а с друге стране, да у име дотичних влада и у границама своје надлежности руководи и надзирава експлоатацију свију пруга, које се овде помињу.
9, Трговни односи између Аустро-Угарске и Србије биће тако уређени, како Ле, колико је могуће, олакшати промет узајамних еспапа (ргомепапсез) и потпомагати не прекидни развитак тесних и трајних односа између обе земље. С призрењем на особене потребе пограничних округа, трговина на граници подврћиће се понаособним прописима. У тој цељи Аустро-Угарска и Србија обвезују се узајамно, да закључе трговни уговор, који ће одговорити означе-
пен пеееВтале
ној _нмери. ИУ ЊЕ