Spomenica dvadesetpetogodišnjice srpskih državnih železnica : od 3. septembra 1884 do 3. septembra 1909. god.

9

То је био први и привремени уговор кога је Србија по сили околности на Берлинском Конгресу морала потписати са Аустро-Угарском.

Из протокола седница Берлинског Конгреса види се, да је једино на заузимање Аустро-Угарских делегата, Србија тада добила ново-ослобођене крајеве нове Србије а да се Русија тада показала веома хладна и нерасположена према Србији. Због тога су неки политичари, овакво расположење Русије према Србији употребили као средствоу борби противу пријатељства, које у ствари постоји између Србије и Русије; међутим ствари су стајале обрнуто.

Заузимање Андрашијево, да Србија добије ново-ослобођене крајеве био је мамац, да се доцније Србија економски окупира и ослаби, те да Аустро-Угарска лакше задобије Балкан у сферу својих интереса а нарочито дату сферу прошири до Солуна.

Сем тога 28 Марта 1880. г. поводом оног првог уговора, Србија је морала закључити са Аустро-Угарском железничку конвенцију. За закључење ове конвенције, од стране Аустро-Угарске био је одређен Јосиф Барон Швегел а од стране Србије Манојло Марић министар на расположењу. |

По тој конвенцији, обе уговорнице владе обвезале су се, да се у року од три године изврши железничка веза између Београда и Земуна. Због тога и Аустро Угарска и (Српска влада утврдиле су 3 Јун 1889. г. као дан када с обе стране морају железнице бити готове. Почетак пак грађења обеју железница утврдилесу најдаље шест месеца рачунајући од 3 Јуна 1880. г.

Том конвенцијом обухваћено је и грађење моста преко Саве, чије ће трошкове по пола сносити Србија и Угарска.

По чл. 8 ове конвенције: „Мост на Сави неће моћи без нарочштог сапзволења једне од двеју страна уговорница бити употребљен другом страном, било у време мира, било у време рата, ни за превоз војске, ни за. буди какву ратну цељ, ниши пе моћи бити утврђен ни порушен.“

Што се тиче железничке службе на граници, као и царинског руковања било је утврђено следеће:

4. Предаја и примање влакова вршиће се на београдској станици,