Spomenica dvadesetpetogodišnjice srpskih državnih železnica : od 3. septembra 1884 do 3. septembra 1909. god.

39

ним и прецизним одредбама позитивних државних закона о томе.

Као што сам имао част да напоменем, још од самога почетка експлоатације, државни надзор морао је свима силама да утиче те да се на нашим пругама заведе, колико толико правилан и уредан саобраћај. Средства, која су у тој цељи употребљавана, била су обично писмени протести противу ове или оне неуредности и неправилности у са0браћају, као и захтеви да се ово илионо у саобраћају поправи. Но сви ови захтеви и протести остајали су већим лелом без икаквих последица, јер их је Друштво обично игнорисало или под разним изговорима одлагало или на послетку, сасвим одбијало да их изврши.“

Даље сеу том реферату конкретним случајевима доказивала неправилна радња Друштва. Па не само да је Друштво противно прописима и законима вршило експлоатацију, него је оно и приходе прикривало. Све је то доказано примерима, који су заједно са указом о одузимању скоплоатације од Друштва, објављени у „Српским Новинама“ од 21 Маја-1989. г. —

Чим је држава одузела експлоатацију од Друштва у своје руке, одмах су у Дирекцији наименовани и шефови за поједине гране службе. Тако је за шефа саобраћаја био наименован г, Мих. Крстић инспектор а за његова помоћпика г. Сава Миленковић инжењер, г. Божа Вуковић за шефа секретаријата нове Дирекције, г. Коста ]. Рашић за шефа економата, + Петроније М. Савић за шефа контроле прихода, г. Влада Марковић за шефа вуче, + Фрања Винтер за шефа књиговодства и т. д. — поред ових узети су из железничког одељења Министарства Грађевина, г.г. Јелачић Павловић, Св. Р. Христић, у Аца К. Стефановић, | Лаза Давинић, ! Живкођукнић, Мих. Рашковић, Тасађ. Ивковић и други који су раније били напустили француско друштво за експлоатацију па су прешлиу државно железничко одељење Министарства Грађевина Сви ови службеници беху распоређени у разна одељења и поред ових задржати су готово пи сви странци, који су се тада затекли у Дирекцији, сем оних већих чиновника, чији круг рада беше такав, да их је ваљало заменити државним службеницима.