Srpski književni glasnik

EO

и А тик "А

АЕ ЕВА

МАТИЈА БАН. 455

Перо Франасовић. Нико Велики Пуцић п Медо Пуцић, које ми овде ређамо по старешинству, по реду њихова рођења, идући за чудним случајем који је хтео да сви ови другови буду све по годину дана старији један од другог. Свп су онп, п ако еу неки од њих били са службом у околини дубровачкој а не у самом гралу, чи'нили једну групу. Ида Дипрингефелл, једна талентована "немачка књижевница која је баш тала била у Дубровнику и општила са скоро свима овим књижевницима које је узгред и описала у својој пнтересантној књизи „Из „Далмације,“ примала их је врло често к себи, п проводила време се њима у пријатном, неусиљеном ћеретању. „Никад више, каже она, неће ова соба толико генпџалног ћЋеретања чути колико је чула у последњим месецима кад смо ми (она п њен муж) у њој становали.“

„Гениално“ је крупна реч, п Дирингефелдова п овде као и често иначе претерује. алп је ван пкакве сумње да су ти разговори опвали врло интересантни, учени, често оригинални п луховити, као што су п-самп ови књижевници били. Медо Пуцић тек се онда вратио са својих лугих путовања по Италији, Француској и целој Европи и настанио се у Дубровнику; у велико је већ пи"сао песме, писао је своје „Талијанке“, почео је већ п „Карађурђевку“ у којој је местимично пмитовао народној поезији о Карађорђу, п сањао је ваљда о „Цвијети“ у којој ће доцније оплакати пропаст републике; ушао је био пи у онај други посао којим се још више бавио, наиџме у изучавање дубровачке прошлости, п већ пздао нешто споменика п расправа о томе: постао одмах шеф нове дубровачке плејаде, вођ целога покрета књижевног п политичког. Уз Меда је био п његов старији брат Нико Велики. Тај. као п многи учени Дубровчани, није ништа написао, али је глас о њему ишао као о великом зналцу и мудрацу: познавао је. каже Дирингефелдова која је о

ТАКО су сва подацикоје емо нашли тачни, Кагали је рођен 1515, Водопић 1816. Казначић 1517, Бан 1815, Франасовић 1819, Нико Пудић 18520. и Медо 1821. :

S.