Srpski književni glasnik

7У СРПСКИ Књижевни ГЛАСНИК.

Српетво у Загребу, забранила је била полиција и орган троједничког Српства „Србобран.“ Пошто забрана. са „Србобрана“ није била скинута, покренуло је Српство у Троједници. поново свој орган, који је под називом „Нови Србобран“ почео да излази у Загребу. У редакцију „Новог Србобрана“ ушле су нове, млађе енаге (Прибићевић, Бањанин и др.). „Нови Србобран“ држаће се програма старог „Србобрана“ и заступаће српске интересе у свима српским покрајинама. Ми не сумњамо у успех овога рада. За то нам гарантују људи који су искупљени око „Новог Србобрана“, и животна снага Српства у Троједпици.

СТРАНА КЊИЖЕВНОСТ.

Песме Николе Гомазеа. Фиренце, 1909, — Између списа објављених у част Томазеа, приликом прославе пелесетогодишњице од његове емрти, сепомињемо прештапавање његових „Песама“, с једним ученим предговором од, Ђузепе Маниа, које је талијанека критика топло дочекала. Она је у њима видела, кроз наивност предмета, кроз проетоту форме уз искрен жар искрене поезије, уз јасност мисли, јот и дух оног сјајног времена у коме су испеане, иу коме се, за разлику од нашег трулог, и веровало у нешто: у љубав и отаџбину, у нешто зашто. је PU човек био калар поднети и изгнанетво, и глад, и емрт.

Макнавели, од. Виторпа. Тури ; Фиренце, Барбера, 2 лире. = У овој књизи. написаној с великом ерулицијом и прло савесно лата је, на малом простору, потпуна етушија о широком и многостраном генију Николе Макпавела. Она се дели у седам глава: прве две излажу биографију; трећа аналише писма; четврта. проучава. књижевника и артиста ; пета посматра историка ; у шестој + је говор о политичкој трилогији: „Владалац“, „Расправе“ | Diseorsi). „Вештина ратовања“; гедма говори о тгенију, гарактеру, васпитању и етилу Макиавела, и о моралној и научној врелности његовог „Владаоца,“

Историја Француске од постања до Револуције; излази пол дирекцијом Крнеста Лависа. — Mu co већ помињали овле ово лело. Сада је изишла књига која говори о Лују МГ, од Птит'а Дитајиса, професора Лилеког Универзитета. Од сала ће свеске излазити сваких петиаест лана; у де-