Srpski književni glasnik
ГоспоЂа БовАРИ. 581
сличне речи, он је врло мало веровао у чедност ових; треба ту поприлично одбити, мислио је он, јер се у претераним речима крију осредњи осећаји; као да се из препуне душе не преливају покадшто најпразније метафоре, пошто нико никад не може дати тачну меру својих потреба, ни својих мисли, ни својих болова, и пошто је људска. реч као неки напукнут котао на коме изводимо мелодије које највише да покрећу на игру медведе, кад бисмо ми хтели да разнежимо звезде.
Али са оном критичарсеком надмоћношћу својственом ономе који у свакој прилици уме да остане повучен, Родолф уочи у овој љубави друга уживања. Њему се свака стидљивост учини неугодна. Он се стаде понашати према Еми без икаквих обзира. Начини је створењем потчињеним и поквареним. То вам је била нека врста блесасте привржености, пуне дивљења према њему, чулне насладе за њу, блаженства које јој је слабило ум; и њена је душа упадала у овај занос и тонула у њему, као војвода од Кларанса у свом бурету малвасије.
Услед самих својих љубавних навика госпођа Бовари промени понашање. Погледи јој постадоше дрекији, речи слободније; била је шта више толико непристојна да се шетала с Родолфом с цигаретом у устима, да као покаже колико презире свет; напослетку, они који су још сумњали престадоше сумњати кад је једнога дана сишла с Ласте утегнута струка у мушком пренику; и Боваријева мати, која се после једне страшне свађе са својим мужем беше склонила код свога сина, није била жена која је најмање негодовала. И много што шта друго није се њој свидело: пре свега, Шарл не беше послушао њене савете да забрани жени читање романа, после, кућни зет није јој се допадао: она је била тако слободна да учини неке примедбе, и, нарочито једном приликом, дође до свађе због Фелисите.
Боваријева мати, пролазећи кроз ходник, беше једно вече затекла Фелиситу с неким човеком, човеком у смеђој бради, који је могао имати око четрдесет година и који