Srpski književni glasnik

Наш МЕЂУНАРОДНИ ПОоложаЈ. 13]

политику и да, без користи по њу, изложимо риску судбину, слободу и биће Бугарске. Не заборављајмо да Маћедонија може постати и мирним, еволуционим радом аутономна и, као таква, слободна, поштован и цењен члан онога идеалнога балканског савеза о коме данас сањају сви добри Срби и Бугари. Са свих нам се страна упућују савети да будемо обазриви и пажљиви. О те се савете не смемо оглушивати, јер долазе од пријатеља. На паматно држање у Маћедонском Питању упућује нас прича или легенда, по којој као да је још Бизмарк говорио, пок. кнезу Александру Батембергу: „Чувајте се Маћедоније! Она може да постане Бугарској гробница.“

Али је ипак најпажљивије био саслушан Др. Ст. Данев, један од најтрезвенијих политичара у Бугарској. И допста је говорио хладно, озбиљно, емишљено, као што је и приличило човеку његова положаја и политичару његова гласа. Чак му је и Д. Петков, вођ стамбуловиста п душа данашњега кабинета, морао одати признање, а већина скупштниска није га, као остале опозиционе говорнике, прекилала упадањима у реч. Суштина говора Др. Ст. Данева своди се на ове рефлексије:

Спољна политика има у Бугарској особиту важност не само због националних интереса које има, добро руковођена, да брани, него и због утицаја који има на унутрашњу политику. Ова је у пуној зависности од спољне, која јој одређује правац и даје садржину. А пошто нормално и напредно развиће народно зависи од унутрашње политике, неопходно је потребно учвретити једном принципе спољне политике, те да својом колебљивошћу не ремети унутрашње развиће народно. Колебљивост спољне политике. долази отуда, прво, што нису тачно формуловани задаци на чијем остварењу она треба да ради, и друго, што су одлуке кнежеве — јер он руководи спољну политику — увек зависне од догађаја ван Бугарске. Први би се узрок колебљивости могао отклонити јасним и широким формуловањем ових задатака, а други учвршћивањем истинскога парламентарнога режима. — Мађедонско

9.

аи и IZ e A ZJVA va 0, ON i LM 2 M, „lt e.