Srpski književni glasnik

Књижевни ПРЕГЛЕД. 61

жупаније. Али он је више државно-правни теоретичар и идеолог Странке но њен вођ и управљач. Он је умео да привуче, али није у стању да води. Сукоби, начелна и лична размимоилажења, иступи из странке, расцепи — све то казује да је странка била одвећ хетерогена и да није била добро вођена. Старчевић постаје једна декоративна личност, „Стари“, патријарх легендарни херој Странке, коме се диже цео култ. Али растрзана Странка, више негативна но позитивна, склопљена од људи које су само заједничке мржње сјединиле, не показује много живота и напретка. Напреднији елементи се одвајају, млађи нараштаји, који улазе у модерне идеје, иду на другу страну. У тешким приликама по Странку, на чијем стварању је радио неких тридесет и пет година, Старчевић умиреу Загребу, нођу између 27 и 28 фебруара 1895 године.

То је, у најкрупнијим потезима, живот овога човека, који је у политичком животу Хрватске оставио толико трага за собом. И Старчевић као оригинална и јака личност, и као политичар, и његове идеје, које ипак више вреде од њених данашњих присталица, и ова овећа књига коју је „Старом“ посветио побожни Старчевићанац дон Керубин Шегвић — све то заслужује да се из близа види и да се и код нас зна.

(Свршиће се.) Ј. СКЕРЛИЋ.

ПОЗОРИШНИ ПРЕГЛЕД.

(С ЉУБАВЉУ СЕ НЕ ШАЛИ, КОМЕДИЈА У ТРИ ЧИНА, од АлфрРЕДА ДЕ МисЕд, ПРЕВЕО ДушаАН Л. Ђокић,

Ј' аншпе! Уопа 1е тој даие Та паге епЏеге Стје ви уепб уш Гетрогге, а Гојзеаи аи Је вин! Зошђге еБ дегпег зопрг даџе роџззега Ја Бетге

Оп»па еПе ботође га дапз Гебегпе е пин!

Оћ! уошз Је тошттиге2 дапз уо5 зрћег. 5 засгеез, Ево ди танп, се тој фтаје еБ сћагтап (АНгеад де Миззеђ, Ровзјез попуеПез: КоЛа)' Као сви прави романтичари, и Мисе је на својој застави, у своме програму, имао као главну тачку прву тачку романтичког програма: „Јанпе! П пе пеп дие Гатшопг!“ Код Мисеа, све су тачке биле сведене на ту једну. У светској“

књижевности, можда, нема писца чије је дело толико Дело