Srpski sion

Б р. I.

„ОРПСКИ СИОН."

Стр. 15.

с тога се обраћа и Ваии као одличнож сину народа ерпскога, да наж припомогнете, не би ли што скорије дотле доспјели, да сву бригу и мнсли наше обраћати можемо само на нослове дркве и народа, а да нас не разбнја у том горка брига о невољној сиронадн нашој посллје нас, По нашем статуту, који нам је Висока Влада потврдила, може бити чланова осим редовних још и: I. дочасних, који плате 50 фор. на једном илн у оброцима, и који добију на то диплому, и II. подупирућих, који нодупру другатвену главннцу са најжање 10 фор. — и о којима се води иосебна књига, а у јавним листовшга им се захвалност изриче. У Плашком (Горња Крајина) иред Божић 1893. Друштво за иотиомнгање свештеничкнх удовица и счрочади Гор. Кнрловачке Дијецезе: Предоједник Ник. Косанови$, протопресвитер.

Н а з н а њ е. На многа нитања, која нам сшжу са разних страна у нисмима . шта је са „Школским Листом", зангго је ове године само осам бројева а не више изашло?" — част ми је као нривремени уредник

„Школског Листа" овим путем обзнанити, да ће ова заостала четир броја заједно уједанпут у најмање тгет табака гато скорије изаћи, који ће у себи садржавати нодробан онис „прославе четрдесетогодишњице учитељског и књижевног рада всбл. г. Николе Ђ. Вукићевнћа" који је на молбу чланова приређнвачког Одбора нотнисаном привремено уређиваље „Школског Листа" ради нсте цели поверио. Потписани је сво градиво, које је заиста огромно, одмах после нрославе прикунио, прибрао и уредио и одмах и у гатампу дао, желећи да све на једаред света угледа; али због нагомиланог посла у гатампарији, у којој се „Школски Лист" штампа, није се могло до данас све зготовити (до сад су прва три табака готова, наштампана), но по обећању штампареву и остало ће кроз кратко време урадити. Како буду заједнички ови бројеви завршени и у наше руке иредани, одмах ћемо свој господи претплатницима све још недобивене бројеве отправити. Оволико нађох за нужно на многа питања одговорити и уједно умолити, да се поштовани претплатници „Школског Листа" још за кратко време претрие. У Сомбору , 20. децембра 1893. године. Ст. Коаови$, приврглени уредник „Школског Листа".

ОПЛАСИ.

С Т Е Ч А Ј. 204 2 -- з По налогу Сл. ЕШО бр. 427./ЕШО 333. ех 1893, овим се ради сталног нопуњењана унражњено учитељско место у Сра. Боки стечај раснисује. ПЛата је: 400 Фор., слободан стан, 4 ланца ливаде и х / 2 лапца баште (ван села), на коју земл^у учитељ има кр. цорез плаћати; од вел. укона 1 Фор., а од малог укопа 50 нов.; и зимнљ огрев. Учител. је дужан све предмете вис. уредбама прописане нредавати; децу у црк. појању обучавати, десну певницу држати и перо у седницама бесплатно водити. Рок стечају траје 6 недеља, од дана оног, када овај стечај буде у „ Сра. Сиону " увршћен. На ово место компетовати могу само онп, који су у Сомбору за учитељско звање оспособљени и који су као такови положили испит из државног језика. Молбенице се имају слати на потписаног иредседника. Из седнице школ. одбора, држане у Сри. Боки 14. децембра 1893 год. Петар Тоиаловић, ТриФун Богдатт, привр. учитељ иперовођа. председник.

С Т Е Ч А Ј. 200 3-3 На ново установљену мешовиту школу 1 и II разреда расиисује се стечај и тражи учитељица. Плата је 300 ®ор. а. вр. или 600 круна годишње, слободан стан са две собе, кујном, комором, баштом и огревом. Изабрана учитељица биће дужна све школском уредбом прописане предмете предавати и женску децу свих разреда у ручном женском раду обучавати. Молбенице се имају најдуже до 14. јануара 1894. школском одбору нослати, а избор ће се 16. јануара 1894. обавити. Из одборске ссднице држане у Десци (Бевгк рег: 8гбге§ћ, у!а: Виео-еД) 5. децембра 1893. Платон Ј. Подградски, Лаза Рус, учитељ-перовођа. председник. С Т Е Ч А Ј. 201 3 - 3 На основу решења Сл. Епарх. Школ. Одбора бр. 213/179. ех 1893. расписује се стечај за учитељицу на сра. ннр. вероисиоведној школи у Пивницама (Бачка)