Stvaranje zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca. Knj. 1

СТВАРАЊЕ ЗАЈЕДНИЧКЕ ДРЖАВЕ С.%Х.С. 97

Сви су се сагласили да је не треба због Русије потпуно уништити, а гроф Штирк је нагласио да би требало уклонити из Србије династију Карађорђевића, а на њено место дати круну некој страној династији, и Србију довести у зависан положај од. Монархије.

Претрес је трајао дуго, и том је приликом било опет речи о улози Румуније и Бугарске. Најзад је све сведено на ово:

1. Министарски Савет се једногласно слаже да треба донети што пре једну одлуку, па било за рат било за помирљиву акцију, и привести брзоме крају спор са Србијом;

2. Министарски Савет прихвата мишљење председника угарске владе да се приступи мобилизацији, али тек ако би Србија одбацила стварне захтеве аустрогарске, и пошто би јој се упутио ултиматум.

Сви чланови Министарскога Савета, осим грофа Тисе, били су мишљења да би чисто дипломатски успех, — чак ако би довео и до понижења Србије, био без вредности, и да због тога треба поставити Србији такве услове какве би она могла тешко примити, и на тај начин доћи до радикалнога решења српско-аустрискога питања путем оружане силе.

Тиса је поновио да је за врло тешке услове, али и за пријемљиве услове у ултиматуму. Он је тражио да се Србији не шаље ултиматум пре него што он буде проучио његову садржину, и припретио је оставком ако се уради друкчије.

Седница је настављена истога дана поподне. И на тој седници су претресани планови на случај рата са Србијом, са Русијом, и на случај да дође до европскога рата. Они су били примљени. На овој седници било је речи и о условима за ултиматум Србији, али ништа није било дефинитивно. утврђено; остављено је ла се проучи. Разговор се продужио после на седници, и без шефа Гл. Генералштаба и контра-адмирала Кајлера, о приликама и мерама у Босни. Том приликом је гроф Тиса напао врло оштро земаљскога поглавара Потиорека,

ЗАЈЕДНИЧКА ДРЖАВА !