Stvaranje zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca. Knj. 1

54 ЈОВ. М. ЈОВАНОВИЂ

9. Фрања Јосиф.

Фрања Јосиф ! живео је 86 година (1830-1916.) а владао је 68 година (1848 — 1916.). Мако је толико владао, и видела се његова дела, ипак нико није разумео ни њега ни Аустро-Угарску. А за историју Светскога Рата треба знати шта је била Дустро-Угарска. Има доста монографија о њему, има пуно књига о његовој држави, има историја његове владавине, има људи који су живели дуго у АустроУгарској и пратили политички живот њен, њенога цара, али ни књиге ни многи људи нису могли казати шта су управо цар Фрања ! и његова држава. Осећало се издалека да се нешто ломи у њој, да она личи на Отоманску Империју; гледало се како се организују, како дижу главе, националне мањине -— поред свега притиска гломазне и круте бирократије чији је шеф био цар — али се није могла видети основа на којој почива и како се држи. Француски амбасадор П. Камбон у Лондону се насмејао, кад гаје писац ове књиге запитао да ли он зна шта је то Аустрија.

— Нисте ви сами; сви мисле тако. Али, у једном се сви слажу: да је од 1815. до 1915. АустроУгарска чинила глупост за глупошћу.

Цара Фрању Јосифа ! најбоље је, изгледа, окарактерисао Х.В. Стид, уредник „Тајмса.“ Он је изучавао Аустро-Угарску преко двадесет година, и то из основа. Он јебио најупућенији човек у те ствари.

Цар Фрања Јосиф није трпео цара Виљема НЦар Фрања бојао се рата. Цар је био сумњичало џангризало, стално без полета, сув, велики господин само на површини, иначе груб и нељубазанПолитички био је загонетан. Судбина Астро-Угарске је зависила од његова живота, од живота осамдесетогодишњега старца. Ја сам, прича Стид, одмах по доласку у Беч, замолио све вође главнијих партија и народности у Аустро-Угарској, да ми о њему напишу у највећем поверењу, чак и за добру награду, своје мишљење о цару. Обећао сам им да