Stvaranje zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca. Knj. 1

СТВАРАЊЕ ЗАЈЕДНИЧКЕ ДРЖАВЕ С. Х. С. 28

зивао знаке незадовољства што му се војници много мешају у босанске ствари. Билински је веровао да ће кроз Босну, преко своје помирљиве политике и путем уступака сваке врсте, успети да нагна најпре Србе у Босни, а после и Србију на попуштања и на коначну пропаст у далекој будућности. Те наде му је давала једна група Срба опортуниста, који су са њим били у тешњој вези.

Међу одговорне чиниоце који су спремали рат против Србије, иако није Немац из Аустро-Угарске, треба поменути и немачкога амбасадора фон Чиршкога. Утицај тога човека осећао се још од 1911. После Агадира, у Бечу, Чиршки је био тај који је тада наговорио грофа Ерентала да тражи преко францускога посланика у Бечу, Крозија, зајам од Француске од једне милијарде франака за наоружање Немачке и Аустро-Угарске. За све време свога посланиковања у Бечу фон Чиршки је радио за рат. Он је на све чинио утисак да је био не само господар на Балплацу, него се као такав за време мојега бављења држао и показивао. Кад сам га сретао у влади или у његовој кући, у дане рада или свечаних пријема, ја сам увек имао утисак. да он управља судбином Аустрије. Високи државни чиновници и министри одлазили су њему на саветовање у свима питањима важније природе. Многи аустриски племићи гледали су с извесном тугом како се дубоко клањају овоме грубоме Немцу, некадашњем министру иностраних дела, први достојанственици Аустрије — они исти који су србијанске чиновнике надувено поздрављали и одмеравали их од главе до пете кад су их сретали.

Са невежом и слаботињом, какав је био гроф Берхтолд, није било тешко радити фон Чиршком. Чиршки је био онај који је на Балплац довео за првога саветника грофа Берхтолда грофа Форгача, тада посланика у Дрезди, преко кога је своју политику изводио како је хтео. Чиршки је био за казнену експедицију против Србије.