Stvaranje zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca. Knj. 1

82 - ЈОВ. М. ЈОВАНОВИЋ

часа када је воз понео мртва тела Фрање Фердинанда и војвоткиње од Хоенберга у гробље артстетенско. Кад је пратња пред вече кренула из Хофбурга — по утврђеном реду погреба — нико није имао да иде за колима сем строго утврђенога броја лица. Тако, није било допуштено племству да иде на пратњу. Али су, на Рингу, прекршили дворски церемониал аристократи. Једна група од стотину њих, у свечаном оделу, кнезови и грофови Кински, Хојош, Фирстенберг, Шварценберг, Виндишгрец, Зичи, Лопковиц, Лихтенштајн, Турн Таксис, и т. д., силом је ушла кроз редове војске и полиције, и до станице испратила покојнике. Ниједан представник стране државе није био позван да суделује на погребу, који се завршио на железничкој станици.

Возом су оба сандука пренета до станичице Пехларн преко пута Артстетена. Воз је стигао у један сахат ноћу у Пехларн. Кад су одатле кренули да преко Дунава пренесу оба покојника, подигла се невиђена бура; толико је грмело и пуцало и воде лило из неба, да је пратња морала да се врати у Пехларн и да оба сандука остави међу путнички пртљаг на станици, донде докле потоп не престане.

Покисла пратња, тек много доцније, могла је да наново потовари мртве и превезе преко у Артстетен у породичну костурницу Фрање Фердинанда. Цар и његов чувар дворских церемонија, кнез Монтенуово, могли су бити задовољни.

6. У Босни.

Чим је завршено у Конаку оно што је највужније за пренос у Беч убијенога пара, сазвано је брзо председништво босанскога Сабора. Оно је послало у Беч цару једну мирну депешу, а не по концепту који му беше послат из Земаљске Владеи како је био саставио земаљски поглавар Потиорек. По подне је на Видов-дан сазвата седница Сабора у знак жалости. У Сабору је владало оно осећање