Stvaranje zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca. Knj. 1

84 ЈОВ. М. ЈОВАНОВИЋ

нистарство Финансија у Бечу и лажним и правим вестима. Њему је била тенденција да се што пре огласи Србији рат.

„Јављају ми да Срби спремају напад, — телеграфише он у Беч сутра-дан по извршеном атентату, —- и скрећу ми пажњу да може доћи до не-

мира... Све месне команде, жандармериске станице и пограничне трупе добиле су наредбу да оштро пазе, и ако до' чега дође, неред угуше безобзирце.. Овакве наредбе су биле потребне, јер су атентатори: признали да су били за своје дело наоружани у Београду револверима и бомбама. Моје је дубоко; уверење да је извор атентату у Србији и да је ово. само почетак даљих буна. Ред и нормалне прилике у Босни могу се повратити само енергичном акцијом на међународном пољу.“

И- Потиорек је, и поред добивених наредаба из Беча да не пренагљује, вршио хапшење Срба: Сви српски листови, Народ, који је био најборбе– нији, Српска Ријеч и Отаџбина, престали су излазити. Излазио је само лист Истина. Реч права за Србе није се могла, није се смела чути. Она је ишла само од уста до уста..

Бечка влада је спремала со оптужбу противу Србије. Потиорек је слао оптужбе, али не и оптужни материал. И зато је бечка влада послала једног високога чиновника, Визнера, да извиди у чему је ствар. И Визнер је био у Сарајеву, али његов први извештај је гласио да се не може утврдити да је званична Србија имала учешћа у делу атентата на Фрању Фердинанда и Софију Хотек.

. Предсказивања.

Професор бечкога медицинскога факултета Д-р Ортнер казао је, поводом сарајевског атентата, да у историји медицине има мало случајева да убица ватром из пушчице пресече вратну жилу, и удољу трбушну, као што је било у случају са сарајевским атентатом. То је било мишљење и других лекара,