Svetozar Marković. Njegov život, rad i ideje.

СВЕТОЗАР МАРКОВИЋ 97

хтео, и што не би требало „заплашити акционареза опстанак штампарије“, како вели Марковић у једном писму, но зато што су Марковић ињегови другови били напустили доктринарну социјалистичку и прихватили практичну радикалнодемократску акцију. У једном писму из Крагујевца, од 7 новембра 1873, Марковић пише: „Ми смо ставили за основ нашег практичног рада нешто што се може постићи у даналшње време и што може да служи за даљи друштвени преображај. То је обична тактика у борби: најпре ваља освојити једну, али одсудну тачку, са које нам је после отворен пут за савршену победу“. Шта више, Марковић је том приликом углавио известан тајан програм и листа и рада, и поверљиво га саопштио једномишљеницима ван Крагујевца и на страни.

Јавносш је готово искључиво политички лист, за непосредну практичну акцију. У 1 броју чини се општа критика прилика у Србији: у земљи завладало „опште немање“, народ грца у дуговима, зеленаши и буџаклијски адвокати терају га у просјаке; трговци очекују да им добош залупа пред дућанима; бирократија притисла и гуши; у државној администрацији злоупотреба; полиција дави општине. У таквим приликама, како да живи, како да обезбеди своју будућност српски народ» „Ми смо слаби, окруженим непријатељима, — како да постанемо јаки, да се ослободимо непријатеља“. И зато Јавност ставља себи чисто практичне, непосредно корисне и брзо остварљиве задатке: „образовати јавно мњење, дати му научан правац у мишљењу, и створити из јавног мњења силу, која ће имати одсудан утицај на решавање свију питања која се тичу народног живота“. Лист ће „изнети на јавност све што народ тишти у извесном тренутку“. Јавносш ће казати шта треба да се

1 Тај програм штампан је у целини у овој књизи, у глави ХИ Пражтимат политимки програм. То је свакако онај „нацрт пројекта радикалне странке“, који је за Јавноста 1878 својом руком написао Светозар Марковић, и о коме говори Самоуправа 1884. го: дине, бр. 119, у Одговору Др-у Драгиши Станојевић.

СВЕТОЗАР МАРКОВИЋ 1