Svetozar Marković. Njegov život, rad i ideje.

СВЕТОЗАР МАРКОВИЋ 185

СЛАВА 1|Х УТИЦАЈИ РУСКОГ СОЦИЈАЛИЗМА. РУСКО ОБРАЗОВАЊЕ СВЕТОЗАРА МАРКОВИЋА. —- ЊЕГОВО СХВА-

ТАЊЕ НАДМОЋНОСТИ РУСКОГ СОЦИЈАЛИЗМА НАД ЗАПАДНИМ СОЦИЈАЛИЗМОМ. —= ЧЕРНИШЕВСКИ. —— ПИСАРЕВ. —— РУСКИ УТИЦАЈ КОД СРБА СЕДАМДЕСЕТИХ ГОДИНА.

Социјализам у Србију није дошао неносредно оданде где је поникао, из Западне Европе, но посредним путем, из друге руке, из Русије. ЈЉуди који су крајем шездесетих година почели проповедати социјализам у Србији, Живојин Жујовић, Љубен Каравелов и Светозар Марковић, били су сви руски ђаци и учили су Србе ономе што су сами код Руса научили.

Светозар Марковић је још у Србији почео читати сувремене руске писце, и то осећање да у Русији има да чује много новог и напредног и одвело га јеу Русију. Али тек као ђак у Петрограду, од бављења у Русији, он је ушао у идеје руских реформатора шездесетих година, Чернишевскога, Доброљубова и Писарева. У Русију је дошао у доба када је Герцен, некада „руски Волтер“, био изгубио значај и утицај, и он га, неправедно, назива „веома површним и недоследним публицистом“. Одбацујући Герцена, он се нарочито подао утицају Чернишевског и Писарева. Он се упознао са њиховим списима, и у средини у којој се кретао видео је и живе обрасце новиг људи, бољиг људи, мислећег пролешаријалаа. Он улази у редове руске омладине, усваја њене идеје и схватања живота. У Русији он се духовно образује као „шестидесатникђ“ ; доцније, када је отишао у Швајцарску, и ако је стао читати западне социјалистичке писце и проучавати раднички покрет на Западу, он је остао веран својим руским учитељима, непрестано сматрао да треба ићи за њиховим примером, и у области идеја и на пољу практичнога рада почео радити онако како се у Русији радило. У једноме писму ЈЉ. Белимарковићу, писаном у Цириху 26 јуна 1869, вели он одсечно: „ми