Svetozar Marković. Njegov život, rad i ideje.

СВЕТОЗАР МАРКОВИЋ ЈУ

тада је већ било три факултета: правни, филозофски и технички. Марковић се упише на новооснован технички факултет, на коме је било најмање слушалаца. Из „Класификације слушаоца“ Велике Школе за 1863/1864 годину види се да се на Ггодину техничког факултета уписало свега 5 слушалаца, поред Марковића и Љубомир Клерић. Од те петорице, у Ш години, 1865/1866, остало је свега двојица: Марковић и Клерић. Неуредан у долажењу на предавања, он је ипак добро пролазио у школи, благодарећи само својој изузетној интелигенцији. Марковић је био добар ђак, и, као у основној школи и у гимназији, одликовао се као математичар.: Његов професор математике, Димитрије Нешић, који је неколиким генерацијама предавао, у својим старим данима причао је да није имао ђака са више дара за математику но што је био Светозар Марковић. У ђачким круговима на Великој Школи још за дуго се причало како се Марковић за двадесет и четири часа спремао да лако положи најтежи испит“ Али у ствари, он је из школе изишао са недовољном спремом. „Технички факултет, писао је он 1868, такав какав је данас у Србији, савршено је некористан. Он не даје никаквог специјалног знања. Из њега не изилазе ни инжињири, ни машинисте, ни архитекти, ни хемичари, — нико. У нашој школи нити има професора за специјалне техничке предмете, нити има нужних справа, а без тога не може бити специјалнога изображења...“. „Ми сви који смо одлазили у стране земље из последњих класа Велике

1 Оцене Оветозара Марковића на Великој Школи биле су овакве:

1 година таетнике: елементарна математика, физика и логика. — 5; геометријско цртање, воологија, ботаника, француски језик — 5.

Џ година третнике: народна економија и минералогија — 5; виша математика (два курса) —- 4; надртна геометрија и финансије — 3. У току те године имао је 30 неоправданих изостанака, и забележено је да није поднео цртеже.

Ш година таетнике: хемија, механика, агрономија — + практична геометрија — 8.

2 Ослобођење, 1815, бр. 26.