Svetozar Marković. Njegov život, rad i ideje.

76 ЈОВАН СКЕРЛИЋ

цијалне организације“ руске, са великим бројем руских ђака социјалиста и са две револуционарне штампарије, у којима су се штампале тајне агитационе брошуре за целу Русију. У Цириху је тада било две главне групе руских социјалиста: револуционарних, који су ишли за Бакунином, и умерених, који су ишли за Петром Лавровом. У тесној вези са многобројним руским револуционарним студентима, Срби су ушли у идеје, страсти и распре њихове. У то доба, велики део руских револуционара ишао је за Бакунином, и за њиховим примером пошла је и већина циришких Срба.

Бакунин је тада имао велику репутацију, и био не само најчувенији међу словенским социјалистима, но и један од главних људи у ондашњем европском револуционарном покрету, једини Словенин који је пре Толстоја имао европски утицај, и за којим су тада ишли социјалисти латинских земаља, нарочито шпански и талијански, добрим делом и француски. Бакунин — који је послужио као модел двојици великих писаца, Тургењеву за Руђина у роману истога имена, и Емилу Золи за Суворина у Жерминалу — и својим бурним животом, и својим крајњим идејама, и као мученик за начела, и као велики ретор, имао је све да привуче запаљиву младеж. Племић пореклом, он се као млад човек бацио у револуционарну матицу, и за неких двадесет година са Бланкијем био човек који се у целој Европи највише бунио и највише страдао. 1848, он је на Словенском Конгресу у Прагу. Пошто се спасао од аустријске полиције, у Дрезди је постао нека врста револуционарног диктатора. Ухваћена и затворена у Кенигштајну, војни суд осуђује га на смрт. На захтев аустријске владе, окован је послан у Праг, по том у Грачин и Олмуц, где је шест месеца лежао прикован за стену, и ту по други пут осуђен

ТА. Тунљ: Исшорља револтоцшљонљкољ движженљ! вљ Росети. Переводђ ВЂрљг Засуличђ, Д. Колвцова п др. Стр. 118. — П. Кропоткинђ: даписки револоцлонера. Т. 1, стр. 240.