Svetozar Marković. Njegov život, rad i ideje.

СВЕТОЗАР МАРКОВИЋ 79

И ништа није природније но да је Бакунин са великим симпатијама пратио нови социјалистички покрет међу Србима, један од најранијих и најживљих социјалистичких покрета међу Словенима у опште. Са Србима он је и раније имао извесних веза, и његов руски биограф помиње како је 1862 у Лондону груписао око себе Чехе и Србе, и како је у то доба одржавао преписку са Београдом На конгресу Интернационале у Базелу, 1869, аустријски делегат Најмајер позвао је Бакунина да „употреби утицај који има да доведе словенске раднике да узму учешћа у социјалистичком покрету“. Већ идуће године, 1870, Бакунин ступа у везу са српским социјалистима. У договору са Светозаром Марковићем, новембра 1870, Петар Велимировић ишао му је у Локарно, и два дана провео код њега у разговору о социјалистичкој акцији међу Словенима у опште, Јужним Словенима на посе. Од пролећа 1872, преко руских револуционара у Цириху, ступа са њиме у везу српски ђак Манојло Хрваћанин. У Бакуниновом нештампаном дневнику види се да је Хрваћанин долазио њему у Локарно 13 маја 1872, да је остао код њега до 16 маја, и да је, са једним Бакуниновим писмом отишао у Нешател Џемсу Гијому, који је био душа Јурске Федерације, и учествовао на конгресу те Федерације у Локлу 19 маја исте године.“

Од лета 1872 године Бакунин увлачи и Србе у своју међународну социјалистичку организацију. Његов Светски Савез Социјалне Демократије био је организован и јавно као Интернационала, и тајно као ранија талијанска карбонарска друштва. У њему је било три врсте секција. Прву су сачињавала „међународна браћа“, њих стотина на броју, вође покрета, који су се међу собом знали, али

1 Писема М. А. Батунина, стр. ИХХИ—ЕРХХШ.

2 Податци су по писмима Џемса Гијома, једнога од главних људи у Интернационали и у Јурској Федерацији, писаним писцу ове књиге. Џеме Гијом их је давао по својим забелешкама и по Бакуниновом нештампаном дневнику, који му је, за ову прилику, дао на употребу Бакунинов биограф Д-р Макс Нетлау.