Svetozar Marković. Njegov život, rad i ideje.

1) : . : | 6 ђ

ПСИ МИ И НЕИИ ОЊ ДАО

Во Ви ИН И РМ АН и МР И НИТИ ма

80 ЈОВАН СКЕРЛИЋ

који су остајали непознати осталим члановима Савеза. Другу секцију сачињавала су „национална браћа“, које бирају „међународна браћа, и који имају да спремају и воде револуцију у појединим земљама. Трећу секцију образовале су обичне присталице, прости чланови „Савеза“, који улазе у месне организације и сачињавају велику војску Револуције:

Једну од тих „националних секција,“ коју су махом сачињавали Срби, створио је Бакунин преко својих људи у Цириху. По сећању и по писменим податцима Џемса Гијома, Бакунин је у пролеће 1872 основао прво тајну групу „Словенске Браће“, коју су сачињавали 9 лица, међу њима к Хрваћанин, чију је „раденост, преданост и корисност“ Бакунин препоручивао руским револуционарима. Потом, у јулу основао је такође тајну групу „Српске Браће“, а у августу Словенску Секцију Интернационале.“ Лето 1872 године он је провео у Цириху, организујући своје присталице за конгрес Интернационале у Хагу, где је имао да буде одлучан бој између њега и Маркса. У Цириху је стално био у кругу руских и српских социјалиста, и једно време и становао је код Манојла Хрваћанина.“ Програм секције, који је на француском језику у четрнаест тачака написао сам Бакунин, излаже и главне идеје и посебне погледе. Секција сачињава саставни део Интернационале, и циљ јој је „пропаганда начела револуционарног социјализма и организација народних снага у словенским земљама“. Она ће се борити подједнаком енергијом и против руског панславизма и немачког пангерманизма. „Усвајајући анархистично-револуционарни програм“, Секција тражи: уни-

1 Еше де Гахејеу: Ге Зостапгте сотетроталт. Зете 64Џоп. Рагј5, 1902. Р. 282—288.

2 Программа славанскоц секцзи Инлаернашонала в% Пгоритњ 1872, и податци руског револуционара Ралиа о самој Секцији налазе се у књизи Драгоманова Писма М. А. Бакунина, страна 499—508.

8 Јатез бшЛаште: Г'тетпатотае, Т. П (Рам, 1907), р. 301