Tragom života i nauke

«

0 НАУЧНОМЕ РАДУ 108

биће или какав његов састојак па да бисмо могли рећи да вршимо биолошко испитивање. Многобројни су радови, нарочито они који употребљују физичко-хемијске методе, који се односе на ткива и сокове животињске, али који не циљају решењу никаквог биолошког проблема нити откривању особина које се у биолошким приликама појављују. Ти радови, иако се односе на жива бића, имају важности по биологију само ако доприносе познавању особина које улазе у механизам живота, иначе и не припадају биолошком испитивању.

Ко сматра да биолошко испитивање мора бити упућено јединој сврси изучавања живе природе, пита се збуњено шта је повод толиким радовима у биологији у којих се та сврха не види. Да би се добио одговор на то питање, треба знати који су поводи научном раду уопште.

Повод сваком научном раду и његову објављивању није постављен проблем и прилог његову решењу. Далеко од тога. Има много узрока, психолошког и материјалног реда, који утичу на научну делатност као на сваку другу људску делатност. И у томе погледу наука носи жиг свог људског порекла. Осим тога, научни рад, као сваки други рад, захтева периоду обуке, иницијације, у коју спада и научни рад који се објављује, и који често има одлике почетничког посла.

(Оно што је најтеже у науци, јесте проналажење и постављање задатака, а у биологији нарочито „природних проблема“. Иако је природа пуна